У циљу смањења ризика од поплава: Обављени обимни радови на уређењу водотокова

 Фото: А. Чавић

Фото: А. Чавић

Током ове године обављени су обимни радови на уређењу водотокова на подручју града, како би се смањио ризик од поплава и излијевања из корита.

-Ови радови подразумијевали су продубљивање и проширење корита, формирање правилних косина на обалама водотокова, кошење обала, уклањање отпада, сувих, палих, као и стабала која су се налазила у зони корита, те санацију каменом облогом дијела обала водотокова. Укупно за све активности у вези са уређењем водотокова из овогодишњег буџета је издвојено 652.654 КМ – казао је овлаштени потписник у Одјељењу за комуналне послове, Бориша Мандић.

Значајнији радови, како је навео – изведени су на кориту Мотичке познатије као Широке ријеке, које је профилисано на три локације у Илинданској улици, са обалоутврдом у укупној дужини од 459 метара.

Појашњава да низводно Мотичка ријека има други назив, и то Рудничка ријека (познатија као Широка ријека) и управо на том дијелу водотока изведено је профилисање корита у близини Битољске улице, код дјечијег и спортског игралишта у укупној дужини од 420 метара са обалоутврдом дужине 53 метра.

-Такође, извршено је профилисање корита ријеке Иваштанке у дужини од 310 метара са обалоутврдом дужине 70 метара у Мишином Хану у близини жељезничке пруге, код новог дјечијег игралишта – навео је Мандић.

Према подацима Одјељења за комуналне послове, вршено је и профилисање корита на сљедећим водотоковима: Шарговачка ријека на двије локације (у укупној дужини од 920 метара), поток код рибњака у Бочцу у дужини од 200 метара, поток у Бочцу у засеоку Талијани у дужини од 100 метара, поток Копривњак на Сарачици у дужини од 210 метара са обалоутврдом  дужине 30 метара уз напомену да је извршено профилисање и корита ријеке Црквене на ушћу потока Копривњак у дужини од 42 метра.

Уређени су и потоци: Врановина у Рамићима у дужини од 264 метра са обалоутврдом од камена у дужини од 20 метара и дионицом од моста према жељезничкој прузи која је окрчена у дужини од 420 метара, у Улици Дујке Комљеновића, од Тузланске улице до Булевара војводе Степе Степановића (око 2000 метара) и поток у Дракулићкој улици, десна притока Шарговачког потока, у дужини од 200 метара.

Поред поменутих активности, обављено је кошење коровишта и крчење шибља са обала ријеке Врбас (најчешће на потезу од моста у Српским Топлицама до насеља Нови Борик, али и дио корита код „Бањалучке пиваре“ и Завода „Др Мирослав Зотовић“), затим са обала ријека: Врбање, Црквене, Крупе, Рекавице, Драгочајке, Брусине и Рудничке ријеке (Широка ријека).

Надлежне службе вршиле су и уклањање сувих и палих стабала, кошење коровишта и крчење растиња са обала више од 30 потока на подручју града Бање Луке: Ребровачког потока, Јурића, потока Међаш, Крушковац, Јаворац, Жабљак, Ланиште, Бијелог потока, потока Дуго брдо 1 и 2, поток Кључ, Јазавац, Ђурђевац 1 и 2, Уларац 1 и 2, Змајевац, Мочила, Плоче (Ченића поток), потока у Улици Душана и Владе Копање, Талијановог, потока Шадрван, Подстранац, Бунарине, Шарговачког,  Баковац, Прљића потока, Дубоког потока,  потока Руишњак, Вуковог потока, Ситарског, Седра, Дубочајац, Радовача, Бастаски поток, поток на Чаирама итд.