Šta predviđa rebalans gradskog budžeta

 Foto: A. Čavić

Foto: A. Čavić

Bez listi čekanja u vrtiću, besplatan prevoz za penzionere sa penzijom do 250 KM i za srednjoškolce i studente iz porodica sa četvoro i više djece, direktna finansijska podrška zdravstvenim radnicima i porodiljama, dodatne subvencije za nova zapošljavanja, samo su neki od novih programa koji se nalaze u gradskom budžetu.

Nacrt rebalansa budžeta Grada za 2021. godinu, koji je predložen za dnevni red sjednice gradskog parlamenta 21. septembra, upravo omogućava provođenje ili nastavak novih i drugih socijalnih i ekonomskih politika nove gradske administracije.

Rebalansom budžeta, koji je za 17 miliona KM veći u odnosu na ovogodišnji budžetski okvir, predviđeni su i kapitalni infrastrukturni projekti u oblasti komunalne potrošnje i saobraćaja ili su planirana dodatna sredstva za završetak započetih projekata.

Tako će se po prvi put raditi glavna saobraćajnica kroz Debeljake i Kuljane, te nastaviti modernizacija Ulice kralja Aleksandra I Karađorđevića (put Petrićevac-Motike), kao i centralnih saobraćajnica u Šargovcu i Priječanima, što je od izuzetnog značaja za mještane.

Pola miliona KM predviđeno je za rješavanje imovinsko-pravnih odnosa za most u Česmi, a 300.000 KM biće uloženo u izgradnju mosta u Rekavicama (Kaluđerice), dok je preko 1.000.000 KM planiran za modernizaciju drugih saobraćajnica na području grada Banje Luke.

U Nacrtu rebalansa, po prvi put su planirana izdvajanja i za izgradnju Centralnog gradskog spomen obilježja poginulim borcima Odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske u iznosu od 500.000 KM.

Nacrt rebalansa predviđa milion KM za početak izgradnje multifunkcionalnog sportskog centra na Laušu (atletska staza i stadion), te 4,3 miliona KM za izgradnju škole u Adi iz donatorskih sredstava Republike Srbije.

Uz besplatne udžbenike za osnovce, dodatna sredstava predviđena su i za obnovu škola, i to čak pola miliona KM koja će biti uložena u rješavanje infrastrukturnih problema škola kako bi đaci i nastavnici imali bolje uslove za rad.

Oko 700.000 KM planirano je za izgradnju vodovodne i kanalizacione mreže (Gornji Lusići, priključak vrtić Vrbanja, Bilećka ulica, Bistrica, Gornje Motike, Gornji Priječani i drugo).

Planirana su i sredstva za nastavak realizacije započetih projekata poput izgradnje prve faze najvećeg gradskog parka i jezera.

Predviđen je najveći grant i podrška ikada za Dom zdravlja Banja Luka, u okviru kojeg je planirana nabavka digitalnog mamografa, izgradnja ambulante u Dragočaju, te direktna novčana podrška radnicima te zdravstvene ustanove.

Dodatni grant od 200.000 KM ide za sportske organizacije i klubove, a istorijske grantove dobiće i kultura i vjerske zajednice.

Nacrtom rebalansa predviđeno i je 100.000 KM za izgradnju prvog dječijeg igrališta za djecu sa poteškoćama u razvoju, a planirana je i izgradnja novih dječijih igrališta u nekoliko naselja.

Po prvi put, planirana su sredstva za izradu Strategije demografske politike grada Banje Luke, koja treba da odredi glavne strateške pravce prema kojima će se kretati demografska politika Grada u narednom periodu, te za izradu Studije javnog prevoza putnika na području grada Banje Luke u cilju podizanja na viši nivo usluge javnog prevoza putnika.

Sredstva za nove politike i kapitalne projekte obezbijeđena su porastom prihoda, te na osnovu ostvarenih budžetskih ušteda i preraspodjela, odnosno, racionalizacijom pojedinih rashoda i izdataka.