Slučaj piralen: Grad predstavio najnoviji izvještaj

 Foto: A. Čavić

Foto: A. Čavić

Predstavnici Grada Banje Luke i Centra za zaštitu životne sredine predstavili su najnoviji Izvještaj o ispitivanju količine piralena na zemljištu u Poslovnoj zoni „Incel“, koji pokazuje da se izvještaji iz 2020. i 2021. godine drastično razlikuju, te je samim tim izvještaj iz 2020. godine vjerovatno i lažan, kazao je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković.

Naime, oba izvještaja je radila kompanija „Dekonta“, pa je upravo zbog pokušaja da se dobiju što objektivniji nalazi u pogledu zagađenja piralenom, i pokrenut niz aktivnosti od strane gradske administracije koje su, kako navodi – bile zaustavljene u prethodnom periodu, zbog čega ova situacija oko piralena i traje toliko dugo.

-Piralen ne vidimo očima, nemamo dovoljno znanja o ovoj kancerogenoj supstanci, a često i smatramo da to nije važna tema – istakao je gradonačelnik Stanivuković, koji se ovim pitanjem bavio kao gradski odbornik, narodni poslanik, a sada i kao gradonačelnik.

Dodao je i to kako su neki monitorinzi koji su prethodno rađeni, vjerovatno bili lažni, a samim tim i javnosti nije bila istinito informisana, te da neko za to mora da odgovara.

-Ljudi iz Centra za životnu sredinu i ekološke gradske inspekcije imaju odriješene ruke da rade sve što je u njihovoj moći – da obilježe teren, da se preduzmu sve potrebne mjere predviđene propisima i Izvještajem koji nam je predočen, ali i da se podnesu dokazi Tužilaštvu, potrebni za vođenje krivičnih postupaka protiv odgovornih lica za ovaj slučaj.

Dodao je kako je piralen je iscurio u vode prema ovom Izvještaju, te da je zbog toga razgovarao sa stručnim ljudima, koji su njega i njegov tim obavijestili da su potrebne ozbiljne analize šta je sve i u kojoj mjeri, u tom smislu, a naročito nizvodno zagađeno .

-Još ne znamo pravu štetu – dodao je on, te istakao da je dobijao poruke da se ne bavi ovom temom, koja je, kako kaže – od izuzetno velikog značaja, te je pozvao nadležne institucije da rade svoj posao, kako bi zajedno riješili ovaj problem.

Naime, kako je kazala Tatjana Nišić, koordinator u Ekološkoj inspekciji Grada –upravo po njenom nalogu su rađeni monitorinzi 2019. godine, koji su pokazali enormno zagađenje, koje je išlo čak do 6722 miligrama po kilogramu, ali da je, bez objašnjenja, u ljeto  2020. godine, ukloljena iz Tima , koji se bavio temom piralena, a koji je formiralo Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS.

-Podrškom gradonačelnika Stanivukovića, vraćena sam, kao inspektor u taj Tim, preduzeli smo, kao Grad, niz aktivnosti, pa i inicirali da se Izvještaj Dekonte o monitoringu koji je rađen godinu dana ranije, 2020. godine, konačno zvanično objavi maja 2021. godine, te mi je omogućeno da prisustvujem uzorkovanju zagađene zemlje u Incelu, koji je izvršen jula 2021. godine, a koji je sastavni dio ovog zadnjeg Izvještaja i koji je razlog za današnje obraćanje medijima, pri čemu sam uzela polovine nekih uzoraka, radi paralelne analize.

Istakla je da su visoke vrijednosti koje su prikazane u zadnjem monitoringu Dekonte (najveća vrijednost 2.800 miligrama po kilogramu), upravo potvrda prvog i trećeg monitoringa, koji je ona nalagala kao inspektor 2019. godine (u kojem su dobijene vrijednosti koje su išle i do 6722 miligrama po kilogramu),  a koji je grubo osporavan u toku ovog proteklog perioda.

-Dva monitoringa koja je radila Dekonta, 2020. i 2021., potpuno različita, jer su u prvom, rađenom 2020., dobijene veoma niske vrijednosti (npr. najveće: 18 mg/kg, 9.14 mg/kg, 5,28 mg/kg) u poređenju sa vrijednostima dobijenim 2021. godine (kada je utvrđena jedna vrijednost u hiljadama: 2800 mg/kg, ali i značajan broj vrijednosti u stotinama i deseticama) –istakla je Nišić-

Naglasila je Tim iz Grada, analizom brojčanih podataka monitoringa koje je ona nalagala 2019. godine, te monitoringa koje je radila Dekonta 2020. i 2021. godine, zaključeno da i zadnji izvještaji kompanije „Dekonta“, koji se približio prvom i trećem monitoringu Ekološkog inspektora iz 2019. godine, vjerovatno i dalje nije dovoljno objektivan, ali da je mnogo bolji od prethodnog, te da pruža dovoljan osnov za sledeće aktivnosti na sanaciji, kojoj se trebalo mnogo ranije pristupiti.

-Napravili smo poređenje u dobijenim vrijednostima monitoringa koje sam ja nalagala i monitoringa kompanije „Dekonta“- rekavši da su monitorinzima koje je ona nalagala 2019., na najakutnijoj, najzagađenijoj lokaciji, bivše „Energane“, na samo 12 uzoraka, dobijene 4 vrijednosti u hiljadama, pet vrijednosti u stotinama, jedna u deseticama i dvije u jedinicama (6722, 2355, 2305, 1754, 962, 738, 469, 417, 116, 47, 9.5 i 2 miligrama po kilogramu), dok je Dekontinim izvještajima iz 2020. godine, kao najveća vrijednost na toj istoj lokaciji prikazana vrijednost od 5.28, a zadnjim Dekontinim Izvještajem iz 2021. godine, na oko 450 uzoraka na toj lokaciji je utvrđeno da je maksimalna vrijednost 2800 miligrama po kilogramu, te još 13 vrijednosti u stotinama i značajan manjih vrijednosti, što ukazuje na nelogičnost da se na veoma malom broju uzoraka dobiju skoro sve ogromne vrijednosti kod monitoringa koje je ona nalagala, u odnosu na Dekontine izvještaje, gdje su velike vrijednosti veoma rijetke u odnosu na broj uzoraka, što ostavlja prostor za sumnju kazala je ona.

Sljedeće aktivnosti podrazumijevaju obavezu nastavka vođenja upravnih postupaka, dakle, inspektor koji vodi postupak, on ga i zvaršava. Ovo je i poziv da se u rješavanje ovog problema uključe sve relevantne institucije, dakle Ministarstvo unutrašnjih poslova i Tužilaštvo, Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, druge nadležne inspekcije, koje se do sad nisu uključivale, a takođe i poziv odgovornim licima subjekata, čije su lokacije zagađene, da ne čekaju naređenja inspektora, već odmah krenu u rješavanje problema, u skladu sa propisima.

Iz Centra za životnu sredinu poručuju da je sada Tužilaštvo Republike Srpske na potezu, jer kako kaže njihov predstavink, Tihomir Dakić – piralen utiče na čovjeka, životnu sredinu, hranu koju jedemo.

Postoje informacije da na tom prostoru od 2005. godine postoji određena količina piralena. Postavlja se pitanje – šta se dešavalo svih ovih godina i zašto se o ovome ćutalo. Centar za životnu sredinu će i u narednom periodu pratiti situaciju, ali, kako kaže Dakić – podnijeće tužbe protiv svih odgovornih lica radi zaštite kolektivnih prava i zaštite interesa građana.

Ovo je problem koji će trajati dugo, jer za rješavanje ovog problema potrebno je 8 miliona evra. Ako niko ne bude odgovoran, postavlja se pitanje  šta nam slijedi – kazao je Dakić, te je iskoristio priliku da Gradonačelniku zahvali što su ponovo u ovaj slučaj uključili predstavnike Centra za životnu sredinu.

Podsjetimo, u martu 2019. godine u Poslovnoj zoni „Incel“ izbio je katastrofalan požar, koji je mogao da prouzrokuje veliku ekološku katastrofu, nakon čega se došlo do zabrinjavajućih otkrića o prisutnosti kancerogenog piralena u okolini. Grad Banja Luka apeluje na sve nadležne institucije, resorno Ministarstvo, stručnu javnost, ali i tužilaštvo Republike Srpske da se uključe u rješavanje ovog problema, jer svima zdravlje treba da bude na prvom mjestu.