Случај пирален: Град представио најновији извјештај

 Фото: А. Чавић

Фото: А. Чавић

Представници Града Бање Луке и Центра за заштиту животне средине представили су најновији Извјештај о испитивању количине пиралена на земљишту у Пословној зони „Инцел“, који показује да се извјештаји из 2020. и 2021. године драстично разликују, те је самим тим извјештај из 2020. године вјероватно и лажан, казао је ово градоначелник Драшко Станивуковић.

Наиме, оба извјештаја је радила компанија „Деконта“, па је управо због покушаја да се добију што објективнији налази у погледу загађења пираленом, и покренут низ активности од стране градске администрације које су, како наводи – биле заустављене у претходном периоду, због чега ова ситуација око пиралена и траје толико дуго.

-Пирален не видимо очима, немамо довољно знања о овој канцерогеној супстанци, а често и сматрамо да то није важна тема – истакао је градоначелник Станивуковић, који се овим питањем бавио као градски одборник, народни посланик, а сада и као градоначелник.

Додао је и то како су неки мониторинзи који су претходно рађени, вјероватно били лажни, а самим тим и јавности није била истинито информисана, те да неко за то мора да одговара.

-Људи из Центра за животну средину и еколошке градске инспекције имају одријешене руке да раде све што је у њиховој моћи – да обиљеже терен, да се предузму све потребне мјере предвиђене прописима и Извјештајем који нам је предочен, али и да се поднесу докази Тужилаштву, потребни за вођење кривичних поступака против одговорних лица за овај случај.

Додао је како је пирален је исцурио у воде према овом Извјештају, те да је због тога разговарао са стручним људима, који су њега и његов тим обавијестили да су потребне озбиљне анализе шта је све и у којој мјери, у том смислу, а нарочито низводно загађено .

-Још не знамо праву штету – додао је он, те истакао да је добијао поруке да се не бави овом темом, која је, како каже – од изузетно великог значаја, те је позвао надлежне институције да раде свој посао, како би заједно ријешили овај проблем.

Наиме, како је казала Татјана Нишић, координатор у Еколошкој инспекцији Града –управо по њеном налогу су рађени мониторинзи 2019. године, који су показали енормно загађење, које је ишло чак до 6722 милиграма по килограму, али да је, без објашњења, у љето  2020. године, уклољена из Тима , који се бавио темом пиралена, а који је формирало Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију РС.

-Подршком градоначелника Станивуковића, враћена сам, као инспектор у тај Тим, предузели смо, као Град, низ активности, па и иницирали да се Извјештај Деконте о мониторингу који је рађен годину дана раније, 2020. године, коначно званично објави маја 2021. године, те ми је омогућено да присуствујем узорковању загађене земље у Инцелу, који је извршен јула 2021. године, а који је саставни дио овог задњег Извјештаја и који је разлог за данашње обраћање медијима, при чему сам узела половине неких узорака, ради паралелне анализе.

Истакла је да су високе вриједности које су приказане у задњем мониторингу Деконте (највећа вриједност 2.800 милиграма по килограму), управо потврда првог и трећег мониторинга, који је она налагала као инспектор 2019. године (у којем су добијене вриједности које су ишле и до 6722 милиграма по килограму),  а који је грубо оспораван у току овог протеклог периода.

-Два мониторинга која је радила Деконта, 2020. и 2021., потпуно различита, јер су у првом, рађеном 2020., добијене веома ниске вриједности (нпр. највеће: 18 mg/kg, 9.14 mg/kg, 5,28 mg/kg) у поређењу са вриједностима добијеним 2021. године (када је утврђена једна вриједност у хиљадама: 2800 mg/kg, али и значајан број вриједности у стотинама и десетицама) –истакла је Нишић-

Нагласила је Тим из Града, анализом бројчаних података мониторинга које је она налагала 2019. године, те мониторинга које је радила Деконта 2020. и 2021. године, закључено да и задњи извјештаји компаније „Деконта“, који се приближио првом и трећем мониторингу Еколошког инспектора из 2019. године, вјероватно и даље није довољно објективан, али да је много бољи од претходног, те да пружа довољан основ за следеће активности на санацији, којој се требало много раније приступити.

-Направили смо поређење у добијеним вриједностима мониторинга које сам ја налагала и мониторинга компаније „Деконта“- рекавши да су мониторинзима које је она налагала 2019., на најакутнијој, најзагађенијој локацији, бивше „Енергане“, на само 12 узорака, добијене 4 вриједности у хиљадама, пет вриједности у стотинама, једна у десетицама и двије у јединицама (6722, 2355, 2305, 1754, 962, 738, 469, 417, 116, 47, 9.5 и 2 милиграма по килограму), док је Деконтиним извјештајима из 2020. године, као највећа вриједност на тој истој локацији приказана вриједност од 5.28, а задњим Деконтиним Извјештајем из 2021. године, на око 450 узорака на тој локацији је утврђено да је максимална вриједност 2800 милиграма по килограму, те још 13 вриједности у стотинама и значајан мањих вриједности, што указује на нелогичност да се на веома малом броју узорака добију скоро све огромне вриједности код мониторинга које је она налагала, у односу на Деконтине извјештаје, гдје су велике вриједности веома ријетке у односу на број узорака, што оставља простор за сумњу казала је она.

Сљедеће активности подразумијевају обавезу наставка вођења управних поступака, дакле, инспектор који води поступак, он га и зваршава. Ово је и позив да се у рјешавање овог проблема укључе све релевантне институције, дакле Министарство унутрашњих послова и Тужилаштво, Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију, друге надлежне инспекције, које се до сад нису укључивале, а такође и позив одговорним лицима субјеката, чије су локације загађене, да не чекају наређења инспектора, већ одмах крену у рјешавање проблема, у складу са прописима.

Из Центра за животну средину поручују да је сада Тужилаштво Републике Српске на потезу, јер како каже њихов представинк, Тихомир Дакић – пирален утиче на човјека, животну средину, храну коју једемо.

Постоје информације да на том простору од 2005. године постоји одређена количина пиралена. Поставља се питање – шта се дешавало свих ових година и зашто се о овоме ћутало. Центар за животну средину ће и у наредном периоду пратити ситуацију, али, како каже Дакић – поднијеће тужбе против свих одговорних лица ради заштите колективних права и заштите интереса грађана.

Ово је проблем који ће трајати дуго, јер за рјешавање овог проблема потребно је 8 милиона евра. Ако нико не буде одговоран, поставља се питање  шта нам слиједи – казао је Дакић, те је искористио прилику да Градоначелнику захвали што су поново у овај случај укључили представнике Центра за животну средину.

Подсјетимо, у марту 2019. године у Пословној зони „Инцел“ избио је катастрофалан пожар, који је могао да проузрокује велику еколошку катастрофу, након чега се дошло до забрињавајућих открића о присутности канцерогеног пиралена у околини. Град Бања Лука апелује на све надлежне институције, ресорно Министарство, стручну јавност, али и тужилаштво Републике Српске да се укључе у рјешавање овог проблема, јер свима здравље треба да буде на првом мјесту.