Подршка за 58 предузетника: Уручени уговори за двије линије субвенција за подршку привреди

 Фото: А. Чавић

Фото: А. Чавић

Градоначелник Драшко Станивуковић уручио је данас уговоре о додјели субвенција за самосталне предузетнике који имају до пет запослених, као и субвенције пословним субјектима за повећање продуктивности и подршка извозу.

Том приликом он је подсјетио да Град Бања Лука укупно издваја око 1,5 милиона КМ субвенција, док ће кроз ове двије линије бити додијељено 640.000 КМ.

-У данашњем времену је изазовно радити и опстати, због чега је градска администрација пронашла модалитет да  средства расподијели домаћински и да подржи што већи број малих предузетника. Имамо рекордан број пријава, што показује да је у пословној заједници евидентно интересовање за ово што радимо. Настојали смо да подржимо све апликанте, те да их на тај начин подржимо и охрабримо да наставе да раде и послују. Уз то се трудимо да унапређујемо линије субвенција како би свако добио шансу – истакао је градоначелник.

Градоначелник је изразио наду да ће ови пословни субјекти са овом подршком пословати боље, а и својим примјером постакнути и друге да покрену своје бизнисе.

-Изузетно сам поносан на новитет који смо увели, а то је да као Град подржавамо мала предузећа, умјесто да то дајемо великим компанијама које имају вишемилионски капитал. За мале предузетнике ови износи су значајни и могу бити прекретница у пословном смислу – реако је Станивуковић.

Градски менаџер Боја Кресојевић истакао је да је Бања Лука предузетнички град, који биљежи до сада највећу стопу раста предутеништва, али и броја нових предузетника.

-У прве двије године забиљежен је до сада највећи број нових предузетника- 889, што је већи број у односу на претходна два мандата. Иако је ово за нас велико охрабрење, истовремено је и велика одговорност за Град, који ће наставити да буде подршка предузетницима и настојати да у што већој мјери олакша пословање предузетника на територији града- истакао је он.

Додао је да ће Град наставити и са активностима које имају за циљ да привреду у Бањој Луци направе конкурентнијом, што је посебно видљиво кроз линију субвенција намијењених за подршку породуктивности и извозу, јер, како је казао, без изоза нема додане нове вриједности у земљи.

-Друга линија односи се на подршку занатлијама и малим предузетницима. Град Бања Лука кроз субвенције у износу од 1,5 милиона настоји подржати мале предузетнике, што раније није била пракса. Сматрамо да управо јачањем малих предузећа можемо значајно побољшати нашу конкурентност и у томе ћемо истрајати – закључио је Кресојевић.

Овлаштени потписник у Одјељењу за привреду и локални економски развој Александра Симић истакла је да овогодишњи програм субвенција обиљежио велики одзив пословних субјеката.

-Имамо заначајан број суграђана који су се опредијелили да се осамостале и покрену сопствени бизнис, али и осталих пословних субјеката који већ дуже обављају своју дјелатност у Бањој Луци. У односу на прошлу годину када смо имали 171 пријаву, ове године имали су 120 пријава више – рекла је Симићева.

Како је истакла, иако је ово био изазован задатак, градска администрација је дала све од себе да свима да вјетар у леђа да започну свој посао, те додала да ће данас бити додијељене  субвенције за 60 апликаната.

-Иначе, биће додијељене субвенције самосталним предузетницима који имају до 5 запослених а максималан износ који се могао додјелити од стране града износи 10.000 КМ, док је по основи линије субвенција за повећање продуктивности и подршке извозу максималан износ 30.000 КМ – казала је Александра Симић, те додала да је план да до средине октобра буду додијељене и субвенције за самозапошљавање.

Једна од апликаната је и Радмила Поулсен чије предузећа „Еурознак“ се бави металном производњом. Она је овом приликом похвалила концепт и програм додјеле субвенција које додјељује Град, те захвалила градској администрацији на подстицају који су добили.

  • Након изазова са растом цијена на тржишту и тешког периода короне метални сектор је претприо значајна оптерећења, а досадашњи јавни позиви имали су компликованије и теже достижне процедуре. Ипак овога пута смо добили прилику да аплицирамо што ће нам значити за набавку опреме неопходне да задовољимо захтјевно европско тржиште. Због тога је овај подстицај од изузетног значај за наше пословање– истакла је она.

Предузетница Вања Ћутковић из фирме „Иватекс“ захвалила је Граду субвенцији, те том приликом истакла да ће им ово помоћи да обнове машине у производњи кућног и хотелског текстилног програма.