Млади кроз едукативну игру учили о политичким процесима

 Фото: А. Чавић

Фото: А. Чавић

У Парку „Младен Стојановић“, упркос кишном времену, одржана је занимљива едукативна игра „Electionville“, у којој сви учесници преузимају изазовне улоге чланова градскe скупштине. Циљ ове игре, која се одвија унутар имагинарног града, јесте да младима пружи увид у то на који начин демократрија и демократски процеси фунцкионишу у градској администрацији, те како се преговара и како је најлакше постићи компромис.

-Бања Лука је изузетно позитиван примјер ангажмана младих у политици, почевши од самог градоначелника – казала је савјетница градоначелника за друштвене дјелатности Милада Шукало, која у име Града присуствовала овом догађају.

Додала је како је Град опредијељен да младе стави у фокус свих активности и дјеловања.

– Ми желимо да спријечимо одлазак младих из државе, али истовремено и да им омогућимо да овдје препознају да  постоји простора да управо они завршавају квалитетне факултете и да након тога нађу адекватно запослење – истакла је Шукало.

Савјетница градоначелника истиче да са амбасадом Шведске Град има изузетно добру сарадњу у многим пројектима.

-Драго ми је да смо заједно са Институтом КУЛТ и Шведском амбасадом, те нашим локалним организацијама, организовали овај догађај у Бањој Луци, јер на тај начин можемо да подржимо едукацију младих људи о овој теми. О младима морамо да размишљамо данас – поручује она.

Јасмин Башић, генерални директор Института за развој младих КУЛТ поручује како млади данашњом игром на плочи „Electionvill“ имају прилику да на један занимљив начин увиде како се заправо одвијају политички процеси на локалном нивоу.

– „Electionvill“ је један имагинарни град у којем млади људи воде политику, те на лицу мјеста имају могућност да виде како то изгледа када стварни политичари доносе одлуке. Наша жеља је да покажемо младима и свима онима који се баве политиком и којима је политика занимљива, на који начин се доносе одлуке за добробит грађана, те како се оне могу доносити на демократски начин – истиче Башић.

Ова игра је првобитно направљена као друштвена игра по наруџби Шведског удружења локалних власти и регија, а данас је „Electionville“ произведен у више од 13.000 примјерака и заступљен у више од половине основних и средњих школа у Шведској.