Fondacija „Udružene žene“ proslavila 25 godina postojanja

Fondacija „Udružene žene“ Banja Luka proslavila je veliki jubilej – 25 godina postojanja.

Uz brojne zvanice, članice Fondacije su se tokom svečanosti osvrnule na svoj rad, nakon čega je prikazan kratki film o svim dosadašnjim postignućima ovog udruženja.

-Prvi smo ženama žrtvama nasilja osigurali besplatnu psiho-socijalnu pomoć, pokrenuli smo prvi SOS telefon u Srpskoj koji radi od 1997. godine, otvorili smo Sigurnu kuću 2007. godine, a na našu 20 godišnjicu smo uspostavili Fond za ekonomsko osnaživanje žena koje su preživjele nasilje, te smo pomoću ovog fonda za pet godina uspješno pomogle više od 300 žena – kazala je direktorica „Udruženih žena“ Aleksandra Petrić.

Obilježavanju velikog jubileja u ime Grada Banje Luke prisustvovale su Tanja Vukomanović i Olga Babić.

– Čestitam im na 25 godina borbe za prava žena na brdovitom Balkanu, pokazivanju da nismo same, jačanju uloge žena u društvu, ukazivanju na diskriminaciju i 25 godina ohrabrivanja da možemo dalje i da možemo započeti neku novu životnu priču. Ujedno hvala na svemu što su do sada učinile i svemu što će i dalje činiti – poručila je savjetnica gradonačelnika za medije i šef Tima za komunikaciju Tanja Vukomanović.

Ona je istakla da Grad Banja Luka sa ovom fondacijom ima veoma dobru saradnju, te da podrška Grada neće izostati ni u budućnosti.

Primjer saradnje Grada i pomenute fondacije mogli smo da vidimo već danas, kada je obilježen Narandžasti dan – dan borbe protiv nasilja nad ženama i djevojčicama.

U okviru obilježavanja Narandžastog dana, simbolično 25. u mjesecu, Grad u saradnji sa nevladinim organizacija organizuje simboliču akciju, a ovog mjeseca je održan trening „Fitnesom protiv nasilja“ u Parku „Mladen Stojanović“.

Uz dobru muziku i pozitivnu energiju Sanja Šeranić je održala jednočasovni trening humanitarnog karaktera tokom kojeg su prisutni imali priliku da kupovinom određenih fitnes rekvizita doniraju sredstva za Fond za ekonomsko osnaživanje žena, namijenjen za pronalazak izlazne strategije žena koje koriste specijalizovane usluge Sigurne kuće, skloništa za žene i djecu žrtve nasilja u porodici.

Podsjećamo, Narandžasti dan se obilježava svakog 25-og u mjesecu sa ciljem skretanja pažnje na ovaj veliki društveni problem i podizanja svijesti ka stvaranju nulte tolerancije na nasilje.

„Nisi sama“: SOS telefon 1264

Ova fondacija ima dugogodišnje iskustvo u pružanju psihološke podrške ženama i djeci žrtvama nasilja putem SOS telefona za žene žrtve nasilja koji su uspostavili početkom 1997. godine. Pozivom na SOS telefon 1264, koji je aktivan 24 časa, žrtve nasilja u porodici ili drugih oblika rodno zasnovanog nasilja mogu dobiti psihološku podršku, informacije o zaštiti svojih prava i procedurama zaštite prava pred institucijama. SOS poziv je besplatan i anoniman ukoliko osoba koja traži pomoć to želi. Pozivom na SOS telefon takođe može se prijaviti nasilje ili dobiti informacije i savjet kako pomoći ženama i djeci žrtvama nasilja u vašem bliskom okruženju.