Radojičić: Niko nas neće ucjenjivati

Odluka Ustavnog suda BiH kojom je poništena ranija presuda Višeg privrednog suda u Banjoj Luci, kojom su Gradu ranije bili dodijeljeno zemljište stare autobuske stanice i zgrada u kojoj je Muzej savremene umjetnosti RS, nije pravedna, nije zasnovana na pozitivnim pravnim propisima, nema valjano obrazloženje i nije uzela u obzir relevantne dokaze. Rekao je ovo gradonačelnik Igor Radojičić na današnjoj vanrednoj konferenciji za novinare.

On je naglasio da ovom odlukom, Ustavni sud BiH nastavlja udare na Republiku Srpsku, a u konkretnom slučaju – na Grad Banju Luku.

-Nakon što je izazvao ustavno-pravnu i političku krizu odredbama i odlukama u vezi sa Zakonom o poljoprivrednom zemljištu RS, sada se na udaru Ustavnog suda BiH našao interes Grada. Ustavni sud je trenutno oruđe koje se koristi protiv interesa RS, a sada i protiv interesa Grada – kazao je Radojičić.

On je naveo da se taj sud koristi za preoblikovanje stanja u BiH, između ostalog i za preoblikovanje imovinskih odnosa i ulaženje duboko u suštinu ustavno-pravnog uređenja.

-Sarajevu ne odgovaraju ni sadašnje vlasti u Banjoj Luci, pa je potrebno makar im politički naštetiti, a u suštini dugoročno preoblikovati politički sistem i uređenje i imovinske odnose u BiH – istakao je Radojičić

On je postavio pitanje da li su i u ovom slučaju stranci umiješali prste.

-Prije dvije godine jedan visoki diplomata pokušao mi je na sastanak bez dogovora i nenajavljeno uvesti upravo ljude sa kojima smo u tom momentu bili u sporu, da lobira za njih u toku trajanja sudskog spora Grada protiv njih. Gdje je garancija da to isto nije radio u Sarajevu, on ili drugi stranci. Da se nisu direktno miješali u sudstvo, u aktivne postupke. Da li su to radili prema sudijama Ustavnog suda ako su to pokušali uraditi prema Gradu. Mimo svih diplomatskih normi i protokola miješati se u sudske postupke zemlje u kojoj se nalazite. I sada isposlovati jednu ovakvu presudu – upitao je Radojičić.

On je kazao da će Grad iskoristiti sve pravne i političke mogućnosti da zaštite svoje interese.

-Grad ima mehanizme da ga nijedan privatni investitor ne može ucjenjivati. S ovim gradonačelnikom nema ucjena ni od jednog privatnog investitora, a razgovarati možemo. Posebno smo zainteresovani za Muzej savrmene umjetnosti RS, koji je republička institucija ali sa kojom Grad odlično sarađuje – kazao je Radojičić.

On je pozvao sve radnike u kulturi, ali i ostalu javnost, da bude apsolutno jednistvena da se Muzej ne može ni deložirati ni privatizovati i da se borimo zajedno.

Smatra da u cijelom ovom postupku ima posla za istražne organe od samog početka postupka koji traje već 16 godina, pa do odluke Ustavnog suda BiH.

-Kako su nestajali dokumenti iz sedamdesetih godina, da navodno nema ključnih dokumenata, ugovoram da je grad ostao bez obje autobuske stanice u privatizaciji…sve je to potrebno ispitati – kazao je on.

Podsjetio je da je Grad dobio pravosnažnu sudsku presudu na vrhovnoj instanci RS, na Višem privrednom sudu, koji treba biti konačan u redovnom suđenju.

-I onda se pojavljuje Ustavni sud BiH kao sudija nad sudijom i ne samo da preusudu vraća nego je u ovom sluačju presudio kao redovni sud u meritumu – dodao je Radojičić.

Prema njegovim riječima, ovakav Ustavni sud BiH svojim djelovanjima može na bilo kojem dijelu RS, u bilo kojoj lokalnoj zajednici da napravi neograničen broj ovakavih problema.

-Sistemski odgovor je konačno donošenje Zakona o Ustavnom sudu BiH i nije samo pitanje kompozicije Ustavnog suda, ovdje je centralno pitanje nadležnost Ustavnog suda. Trenutno i u ovom predmetu odlučivao je u meritumu kao redovni sud. Dakle, trenutno funkcioniše kao vrhovni sud BiH, u praksi funkcioniše kao nepostojeći vrhovni sud BiH jer umjesto nadležnosti, koja mu je propisana članom 6 Ustava BiH, sam sebi svojim pravilima proširio je nadležnosti apelaciono na praktično sve predmete svih sudova u BiH za sva fizička i pravna lica – naveo je Radojičić, naglašavajući da je taj sud već odavno daleko izašao iz okvira svojih nadležnosti i nema nigdje u svijetu da je jedan ustavni sud preuzeo ingerencije vrhovnog suda zemlje, a ustavom ne postoji vrhovni sud BiH.

-To odgovara sarajevskom političkom krugu, jer kada nema OHR-a, onda neko drugi treba da radi taj posao i da preoblikuje BiH – istakao je on.

Za narednu sjednicu Skupštine grada, biće pripremljena kompletna informacija za odbornike u vezi sa cijelim ovim slučajem.