Радојичић: Нико нас неће уцјењивати

Одлука Уставног суда БиХ којом је поништена ранија пресуда Вишег привредног суда у Бањој Луци, којом су Граду раније били додијељено земљиште старе аутобуске станице и зграда у којој је Музеј савремене умјетности РС, није праведна, није заснована на позитивним правним прописима, нема ваљано образложење и није узела у обзир релевантне доказе. Рекао је ово градоначелник Игор Радојичић на данашњој ванредној конференцији за новинаре.

Он је нагласио да овом одлуком, Уставни суд БиХ наставља ударе на Републику Српску, а у конкретном случају – на Град Бању Луку.

-Након што је изазвао уставно-правну и политичку кризу одредбама и одлукама у вези са Законом о пољопривредном земљишту РС, сада се на удару Уставног суда БиХ нашао интерес Града. Уставни суд је тренутно оруђе које се користи против интереса РС, а сада и против интереса Града – казао је Радојичић.

Он је навео да се тај суд користи за преобликовање стања у БиХ, између осталог и за преобликовање имовинских односа и улажење дубоко у суштину уставно-правног уређења.

-Сарајеву не одговарају ни садашње власти у Бањој Луци, па је потребно макар им политички наштетити, а у суштини дугорочно преобликовати политички систем и уређење и имовинске односе у БиХ – истакао је Радојичић

Он је поставио питање да ли су и у овом случају странци умијешали прсте.

-Прије двије године један високи дипломата покушао ми је на састанак без договора и ненајављено увести управо људе са којима смо у том моменту били у спору, да лобира за њих у току трајања судског спора Града против њих. Гдје је гаранција да то исто није радио у Сарајеву, он или други странци. Да се нису директно мијешали у судство, у активне поступке. Да ли су то радили према судијама Уставног суда ако су то покушали урадити према Граду. Мимо свих дипломатских норми и протокола мијешати се у судске поступке земље у којој се налазите. И сада испословати једну овакву пресуду – упитао је Радојичић.

Он је казао да ће Град искористити све правне и политичке могућности да заштите своје интересе.

-Град има механизме да га ниједан приватни инвеститор не може уцјењивати. С овим градоначелником нема уцјена ни од једног приватног инвеститора, а разговарати можемо. Посебно смо заинтересовани за Музеј саврмене умјетности РС, који је републичка институција али са којом Град одлично сарађује – казао је Радојичић.

Он је позвао све раднике у култури, али и осталу јавност, да буде апсолутно једниствена да се Музеј не може ни деложирати ни приватизовати и да се боримо заједно.

Сматра да у цијелом овом поступку има посла за истражне органе од самог почетка поступка који траје већ 16 година, па до одлуке Уставног суда БиХ.

-Како су нестајали документи из седамдесетих година, да наводно нема кључних докумената, уговорам да је град остао без обје аутобуске станице у приватизацији…све је то потребно испитати – казао је он.

Подсјетио је да је Град добио правоснажну судску пресуду на врховној инстанци РС, на Вишем привредном суду, који треба бити коначан у редовном суђењу.

-И онда се појављује Уставни суд БиХ као судија над судијом и не само да преусуду враћа него је у овом слуачју пресудио као редовни суд у меритуму – додао је Радојичић.

Према његовим ријечима, овакав Уставни суд БиХ својим дјеловањима може на било којем дијелу РС, у било којој локалној заједници да направи неограничен број овакавих проблема.

-Системски одговор је коначно доношење Закона о Уставном суду БиХ и није само питање композиције Уставног суда, овдје је централно питање надлежност Уставног суда. Тренутно и у овом предмету одлучивао је у меритуму као редовни суд. Дакле, тренутно функционише као врховни суд БиХ, у пракси функционише као непостојећи врховни суд БиХ јер умјесто надлежности, која му је прописана чланом 6 Устава БиХ, сам себи својим правилима проширио је надлежности апелационо на практично све предмете свих судова у БиХ за сва физичка и правна лица – навео је Радојичић, наглашавајући да је тај суд већ одавно далеко изашао из оквира својих надлежности и нема нигдје у свијету да је један уставни суд преузео ингеренције врховног суда земље, а уставом не постоји врховни суд БиХ.

-То одговара сарајевском политичком кругу, јер када нема ОХР-а, онда неко други треба да ради тај посао и да преобликује БиХ – истакао је он.

За наредну сједницу Скупштине града, биће припремљена комплетна информација за одборнике у вези са цијелим овим случајем.