Radojičić na zboru građana: Riješen problem baraka u Lazarevu

Stanovnici tzv. baraka u Lazarevu, njih više od 12.000, moći će da se u zemljišnim knjigama upišu kao vlasnici i stambenih objekata i okućnice, čime će, poslije višegodišnje neizvjesnosti, biti riješen najveći problem stanovnika ovog naselja, izjavio je večeras gradonačelnik Igor Radojičić.

Tokom večerašnjeg zbora građana u Lazarevu, Radojičić je predstavio rješenje za ovaj problem, koji već godinama muči vlasnike oko 3.600 baraka sa oko 12.000 stanovnika. Već godinama unazad, stanovnici baraka, koji su ih svojevremeno otkupili i stekli stanarsko pravo, nisu mogli da se upišu kao vlasnici zemljišta oko objekata, što ih je onemogućavalo da na tom mjestu grade trajne objekte.

Radojičić je pozvao građane Lazareva, koji imaju ovaj problem, da u područnoj jedinici Republičke uprave za geodetska imovinska pitanja (RUGIP) pokrenu postupak “ispravke greške” kojom je okućnica oko baraka upisana kao vlasništvo grada Banja Luka.

-Grad Banja Luka odustaje od vlasništva nad tim zemljšnim česticama u Lazarevu, što će omogućiti da vlasnici baraka konačno riješe ovaj, ogroman problem zbog kojeg su bili onemogućeni da trajno rješavaju stambeno pitanje. Kad pribavite potrebna dokumenta i upišete se kao vlasnici, imaćete popuno čistu pravnu situaciju sa vašim vlasništvom – poručio je Radojičić.

Pozivajući se na stav Vrhovnog suda RS, Radojičić je precizirao da se u ovoj, relativno jednostavnoj proceduri, svi vlasnici baraka, koji su ih otkupili, biti u prilici da steknu vlasništvo i nad okućnicom.

On je dodao da ovaj postupak mogu pokrenuti svi vlasnici baraka, nevezano od toga li da li je na njihovim parcelama važećim regulacionim planom predviđena izgradnja individualnih stambenih objekata ili stambenih zgrada.

Barake u Lazarevu podignute su 1970. godine, kao privremeno rješenje za stanovnike koji su izgubili svoje domove u katastrofalnom zemljotresu 1969. godine. U međuvremenu, većina nosilaca stanarskog prava nad barakama, kojima je rok trajanja istekao još prije 20 godina, otkupila ih je u postupku privatizacije stanova, ali nije bila u prilici da na tom mjestu gradi kuće zbog toga što su zemljišnim knjigama mogli da se upišu samo kao vlasnici zemljišta ispod baraka, ali ne i okućnice.

Detaljna uputstva u vezi ovog postupka i potrebne dokumentacije dostupni su u prostorijama Mjesne zajednice Lazarevo.

Potrebna dokumenta za upis vlasništva
Neophodno je da se vlasnici baraka obrate zahtjevom Republičkoj upravi za geodetske i imovinsko-pravne poslove, Područna jedinica Banjaluka, kojim će zatražiti rješavanje spornih imovinsko-pravnih odnosa na zemljištu koje služi redovnu upotrebu objekta-barake. Uz podneseni zahtjev, potrebno je priložiti i sljedeću dokumentaciju:

  • Izvod iz knjige uloženih ugovora u koji je upisan stan, odnosno baraka – RUGIPP, PJ Banjaluka;
  • List nepokretnosti za baraku koja je upisana kao svojina podnosioca zahtjeva i list nepokretnosti za zemljište koje služi za redovnu upotrebu barake (koje je upisano kao svojina Grada Banjaluka) – RUGIPP, PJ Banjaluka;
  • Kopiju katastarskog plana – RUGIPP, PJ Banjaluka;

U postupku će se angažovati i vještak urbanističke struke koji će utvrditi zemljište za redovnu upotrebu objekta.  Za potrebe vještačenja u postupku se koristi sljedeća dokumentacija (pribavlja stranka ili vještak):

  • Kopija rješenja o odobrenju za građenje broj: 04/2-UP/I-1860/70 od 15.06.1970.godine kojom se odobrava investitoru Stambenom preduzeću Banjaluka da može pristupiti izgradnji 319 montažnih stambenih objekata objekata u naselju Budžak objekata objekata u naselju Budžak –Arhiv RS;
  • Kopija rješenja broj: 04/2-UP/I-4304/70 od 10.01.1971.godine kojim se primaju novoizgrađeni investicioni objekti (upotrebna dozvola)- Arhiv RS;
  • Kopija Detaljnog urbanističkog rješenja stambenog naselja „Budžak 1 i 2“ iz 1970. godine (broj 04/2-UP/I-1860/70) – Arhiv RS;
  • Izvod iz važećeg Regulacionog plana-Gradska uprava, Odjeljenje za prostorno uređenje.