Pripreme za budući arboretum u Trapiskoj šumi

Za budući arboretum na području šume u Trapistima, već su pokrenute prve aktivnosti na terenu. U toku je čišćenje i uklanjanje smeća i otpada sa ovog prostora, jedan dio prorjeda šume je urađen jesenas, a drugi će biti na proljeće. Takođe, počelo je i obilježavanje spoljašnjih granica arboretuma i drugi pripremni poslovi.

Budući arboretum dio je planova Grada i Šumskog gazdinstva Banja Luka, u okviru strateških nastojanja da se područje Krčmarica i Trapista, kao jedinstven prirodni potencijal, pretvori u zonu za odmor i rekreaciju.

Park-šuma sa arboretumom, koji predstavlja zbirku drvenastih biljaka gajenih na otvorenom prostoru, prostiraće se na oko 100 hektara na području između Mađira, Banjalučke pivare, Slatinskog puta i obale Vrbasa.

-Predviđeno je da ovaj prostor, osim naučnoj i obrazovnoj funkciji arboretuma, bude posvećen i drugim oblicima javne upotrebe: aktivnoj rekreaciji, izletničkim aktivnostima, prikladnim (manjim) oblicima ugostiteljstva, javnim događanjima i slično – kazao je docent dr Ognjen Šukalo sa Arhitektonsko-građevinsko-geodetskog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci, koji je, zajedno sa docentom dr Jugoslavom Brujićem iz udruženja Arbor magna i drugim članovima tima, uradio elaborat o podizanju arboretuma u okviru park-šume u Trapistima. Za ovaj rad, tim je, nedavno, dobio prvu nagradu 27. salona urbanizma Udruženja urbanista Srbije, u kategoriji „Istraživanja, studije i projekti iz oblasti: zaštite prirode, zaštite predjela, zaštite životne sredine i pejzažne arhitekture“.

 Foto ilustracija

Foto ilustracija

 Značajno priznanje za tim koji je uradio elaborat

Značajno priznanje za tim koji je uradio elaborat

Kako je naglasio dr Šukalo, svi sadržaji planirani na prostoru Trapista, razvijaće se postepeno, tokom niza godina.

-Ni u jednom trenutku nisu predviđene velike građevinske intervencije, a čitav prostor će u najvećem dijelu ostati pod šumskim pokrivačem. Gustina šume će varirati, a tek mjestimično će prostor biti većinom otvoren, zatravljen i sa pojedinačnim stablima – naglasio je on.

U arboretumu će, prema njegovim riječima, biti prezentovane brojne vrste drveća, grmlja i drvenastih puzavica iz svih dijelova svijeta koji imaju umjerenu klimu. Kako je istakao, nabavka odgovarajućeg sjemena i uzgoj sadnica predstavlja najznačajniju aktivnost, koja slijedi u narednom periodu.

-Posebni odsjeci biće predviđeni za kolekcije vrsta sa Balkanskog poluostrva, dok će veliki dio ukupne površine obuhvata, najmanje jedna trećina, ostati pod postojećom prirodnom šumom sa autohtonim lokalnim vrstama – kazao je dr Šukalo.