Počinje „Voda 2“: Kreće gradnja još 50 kilometara vodovoda

U narednih petnaestak dana počeće gradnja 50 kilometara nove vodovodne mreže u okviru velikog projekta vodosnabdijevanja „Voda 2“, nakon što je danas potpisan ugovor o kreditnom aranžmanu sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj u BiH (EBRD), kojim će se finansirati ovi radovi.

Gradonačelnik Igor Radojičić kazao je da je uz „Vodu 2“, vrijednu šest miliona evra, vezan i grant Evropske unije od osam miliona KM za novi projekat „Voda 3“, za koji bi sve procedure mogle biti okončane do kraja tekuće godine.

  • Pojedničani projekti iz „Vode 2“ trebalo bi da krenu čim se okonča proces izbora izvođača radove od strane EBRD-a. Pod optimalnim uslovima, mogli bismo dobiti izvođača za 15-ak dana, tako da bi tokom ove jeseni imali gradnju na terenu: od vodovodne mreže, rezervoara, pumpnih stanica i cjevovoda na širokom području grada – kazao je Radojičić.

Prema njegovim riječima, „Voda 2“ se odnosi na nekoliko sistema vodosnabdijevanja na području Potkozarja, Verića i Mišinog hana. U Trapistima je planirano izmiještanje primarnog vodovoda sa starog mosta, zatim završetak Jagara za koje je urađena prva faza, te vodovod u Braće Miletića. Planirana je i gradnja nekoliko dijelova kanalizacije u naseljima: Lauš, Kuljani, Drakulić Ada i Vrbanja, dok je dio sredstava namijenjen i za sufinansiranje radova na mostu u Docu.

Takođe, „Voda 2“ obuhvata nastavak radova za veliki podsistem Bronzani majdan i Zvijezda, gdje je  nedavno počela gradnja velikog rezervoara u Melini.

Govoreći o budućem projektu „Voda 3“, gradonačelnik Radojičić je naveo da će u okviru tog projekat biti sagrađeno oko 60 kilometara i da se odnosi na 26.000 građana.

  • Starčevica dobija novi rezervoar koji se odnosi na vodosnadbijevanje 20.000 stanovnika, a na Poniru se nalazi najviša tačka gdje se grade novi rezervoari, pumpne stanice i potisni cjevovodi sa kojeg se snabdijeva vodom cijelo područje Potoka, Ade, Starčevice, Debeljaka i Obilićeva – pojasnio je Radojičić.

Sveukupno, ova tri projekta trebala bi da obezbjede vodu za više od 95 odsto stanovnika Banje Luke. Prema ulaganju i pokrivenosti teritorije, ovo je najveće ulaganje u vodosnabijevanje u Banjoj Luci u proteklih nekoliko decenija.

Direktorica Evropske banke za obnovu i razvoj u BiH (EBRD) Manuela Nesl zahvalila je gradonačelniku za partnerstvo, te izrazila zadovoljstvo što EBRD može da učestvuje u realizaciji ovako bitnih projekata za građane Banje Luke.

  • Drago mi je da ovi projekti mogu popraviti kvalitet vodosnabdijevanja i stanja kanalizacije u gradu – zaključila je ona.