Због могућег присуства пиралена, забрањено рушење објекта у „Инцелу“

 Фото: А. Чавић

Фото: А. Чавић

Еколошки инспектор забранио је даље рушење објекта, бившег производног погона за декарбонизацију воде, у кругу „Инцела“, а правном и одговорном лицу „ЛЕД ПРОЈЕКТ“ д.о.о, Бања Лука, чији је власник Ђорђо Давидовић, биће издани прекршајни налози, због непоступања по раније наложеној мјери.

Уједно, забрањен је и одвоз, као и друго поступање са отпадом порушеног дијела објекта, прије него што се уради мониторинг на пирален, као превентивна мјера за спречавање ширења могућег загађења пираленом.

Наиме, за овај објекат, још 2020. године је забрањено рушење истог, док се не утврди да ли постоји присуство пиралена у земљишту, јер се предметна локација налази непосредно уз локације на којима је претходно већ утврђено загађење пираленом, а такође се на предметној локацији налазила и трафо-станица, чије инсталације су исјечене и уклоњене на непознат начин, што је такође могло бити узрок загађења.

Међутим, Ђорђо Давидовић је кренуо са рушењем објекта, без претходно урађеног мониторинга на пирален, те је из тог разлога 22. марта 2022. године, еколошка инспекција изашла на терен, када је принудним путем, забрањено даље рушење, постављањем знакова забране (траке  и обавјештења) на предметној локацији.

Треба напоменути спорну чињеницу, да је за исто прибављена дозвола за уклањање објекта, број: 03-3603-6/2019, од 22.05.2019. године, али која из непознатих разлога није узела у обзир потенцијално опасне околности, због чега су органи требали већ тада, одмах указати на спорно и издату дозволу кориговати и прилагодити чињеници постојања загађења пираленом на околном земљишту и провјери присуства опасних супстанци на самој предметној локацији, јер је током цијеле 2019. године, пирален у „Инцелу“ био споран и тема о којој се писало и говорило, тј. било је познато да је утврђено загађење пираленом у земљишту „Инцела“.

Из ових разлога је Еколошки инспектор, предузео оно што је било могуће у његовој надлежности, покушавајући да дјелује и превентивно, као и да спријечи да се због евентуалног присуства пиралена у земљишту, рушењем повећа количина опасног отпада, која би настала мијешањем грађевинског отпада од рушења, са земљиштем у коме, можда има пиралена или чак да дође до одвоза загађеног отпада ван круга.

-Међутим, субјекат двије године није извршио наложену мјеру 06.03.2020. године, а сада је одлучио да потпуно занемари постојање наложене мјере, због чега смо и извршили принудну забрану, покушавајући да спријечимо могуће ширење загађења – закључио је Еколошки инспектор.