За живот жена: Први интерактивни сајам за економско оснаживање жена

 Фото: А. Чавић

Фото: А. Чавић

„Интерактивни сајам за економско оснаживање жена“ окупио је у Дому омладине бројне предузетнике и институције које ће током дана свим заинтерсованим суграђанкама презентовати своју кадровску политику пословања, прилике и отворене радне позиције.

Ово је још један у низу догађаја организованих у оквиру кампање „За живот жена“, а поред тога у склопу сајма одржана је и панел дискусија на тему „Права жена у области рада и запошљавања“.

Овим догађајима у Дому омладине у име Града Бање Луке присуствовале су и представнице Кабинета градоначелника.

– Град Бања Лука се ове године укључио у кампању и подржао све досадашње активности од борбе за права жена, здравље жена, борбе против насиља над женама, као и једног важно сегмента а то је економско оснаживање жена. Ми смо данас овдје, како бисмо показали да се борба за права жена не води пуким саопштењима, већ је потребно да то чинимо суштинским и конкретним радом – поручила је савјетница градоначелника за медије и шеф Тима за комуникације Градске управе Тања Вукомановић.

Савјетница градоначелника је појаснила да је Град Бања Лука већ предузео одрђене кораке, те да је у протеклом периоду запослио неколико жена из Сигурне куће, а како је истакла, ова пракса ће бити настављена и у будућности, јер системска подршка не смије изостајати.

-За разлику од других институција и нивоа власти, Град Бања Лука не бјежи од проблема, већ се активно укључује у њихово рјешавање – закључила је Вукомановићева.

Интерактивни сајам организовала је уз подршку Града,  Фондација „Удружене жене“ у сарадњи са Предузетничким центром, чији је задатак био да доведе предузетнике на овај сајам – поручила је Маја Миљевић из Предузетничког центра.

Појаснивши да је број жена предузетница у Европи веома низак, она је поручила да се искрено нада да ће овакве активности допринијети бољем положају жена у пословном свијету, те да ће Бања Лука постати примјер како жене могу бити успјешни лидери.

Маја Миљевић је такође рекла да Предузетнички центар свакодневно спроводи активности, окупља предузетнике и помаже им да превазиђу одређене изазове, као и да су обезбијеђени и одређени видови финансијске подршке за покретање старт – ап бизниса за младе до 30 година, те програми за подршку женама предузетницама.

Секретар Савеза синдиката Републике Српске Горан Станковић поручио је да ова организација залаже за заштиту али и  унапређење права радника, а кроз то свакако и права жена у радно-правном односу.

Он је појаснио да су највеће повреде права жена из области радних односа и даље права на породиљско одсуство, уговори на одређено вријеме и сл, те да се у наредном периоду треба тежити да се спријече кршења ових права.

Извршна директорица Фондације „Удружене жене“ Горица Ивић рекла је да је ово први интерактивни сајам за економско оснаживање жена у нашем граду, с циљем да послодавци представе своје кадравске политике и понуде отворене радне позиције како женама које су претрпјеле насиље, тако и другим незапосленим женама.

–  Економско оснаживање и запошљавање примарни је услов да жене које трпе насиље напусте насилну заједницу и наставе нормалан живот – поручила је Ивићева, додавши да је овим сајмом дат допринос да се једна овако значајна тема стави у јавни простор – поручила је Ивићева.

Интерактивни сајам за економско оснаживање отворен је до 18.00 часова.