У Банском двору: Вече у част 30 година књижевног рада Ђорђа Вуковића

Вече у част 30 година књижевног рада Ђорђа Вуковића биће одржано 22. фебруара у Банском двору, са почетком у 19.00 часова.

-Тридесет је година од када је објављена прва књига бањалучког професора, књижевника, колумнисте, кошаркаша и ватреног навијача Партизана, Ђорђа Вуковића. У Вијећици Банског двора, 22. фебруара у 19.00 часова са Ђорђем ће разговарати Јелена Којовић Тепић – саопштили су из Удружења за промоцију и популаризацију књижевности „Императив“.

Додају да ћемо прошетати кроз вријеме бањалучким улицама и сазнати….

“Шта је рекао Станко Ракита за прве пјесме једног основца? Како су изгледале литерарне секције на које упада клинац мокар од тренинга рукомета и кошарке, са гитаром и откуцаним стиховима? Како је изгледало пјесничко крштење пред студентима на којем те најављује и хвали легендарни Добрица Ерић? Шта су ми значила три Ранка, Ђуро Дамјановић и Боро Капетановић, Гуго Лазаревић и Бранко Милановић? Шта је Никола Кољевић рекао најмлађем члану Удружења књижевника? Како је један београдски продавац новина носио моје књиге у САНУ Дејану Медаковићу, шта је рецензији написао велики Мирослав Егерић, који славни глумац рецитовао моје пјесме на Студију Б? Зашто је Златко Красни превео моје кратке приче на њемачки? Како су сви бањалучки кошаркаши и кошаркашице стали у Бански двор? Писма читалаца која се заувијек чувају, први интервјуи на којима се умире од треме, прве награде по које су отишли други? Како су на СРТ-у чекали младог пјесника, а појавио се тип за којег су помислили да је избацивач? Проблеми са војском и политичарима због поезије, хумора, револта, слободе. Како је живјети и писати мимо свијета? Најљепши и најтужнији тренуци, ожиљци по души, срце на длану…

Три деценије!” (Ђорђе Вуковић)

 Беслатне позивнице за овај догађај заинтересовани могу преузети на билетарници Банског двора у периоду од 12.00 до 18.00 часова.

ЂОРЂЕ ВУКОВИЋ је српски писац, публициста и универзитетски професор. Рођен је 1971. године у Бањој Луци, гдје је завршио основну и средњу школу, дипломирао и магистрирао на Филозофском факултету, а докторску дисертацију из политичке културе одбранио је 2011. године на Факултету политичких наука Универзитета у Београду.

Објавио је петнаест књига. Збирке пјесама: Неко теби сличан (1992), Молитва камених усана (1994), Избеглица из времена (1995) и Човјек надомак себе (2016), књигу прозних минијатура Слепоочнице (1998), која је имала друго допуњено, двојезично издање, са њемачким преводом (2001), збирку коментара и колумни Српски комарци на Нојевој барци (2004).

Аутор је књига: Идеолошки параграфи медијског извјештавања (2009), Темељи и развалине политичке културе (2011), Контекст политичке културе (2014), Предстража славе и плача, Српско питање у БиХ прије и послије Југославије (2018), Културна упоришта политике (коаутор, 2018), Друштво у сумраку (2019), Контекст политичке културе, друго допуњено издање (2020) и Ослонац српски, ако заборавимо себе и нестанемо (2022).

Запослен је као редовни професор Факултета политичких наука Универзитета у Бањој Луци, а као професор по позиву годинама држао гостујућа предавања на Факултету политичких наука Универзитета у Београду. Предавао је у више наврата на Регионалној школи политичке филозофије др Зоран Ђинђић, као и Политичкој академији и Школи демократије Фондације Фридрих Еберт. Коаутор је поглавља студије о националним идентитетима која је објављена у Америци, члан редакција неколико научних часописа и рецензент више десетина научно-истраживачких радова, студија и књига запажених аутора са простора бивше Југославије. Аутор је и педесетак научно-истраживачких радова из области политичке теорије, културе, политичких идеала и идентитета, традиције и културе сјећања, јавног мњења и масовних медија. Учествовао је, држао уводна предавања и излагао научне радове на бројним националним, регионалним и међународним научним и стручним скуповима.

Пјесме и кратке приче су му превођене на енглески, њемачки, пољски и словеначки језик. Добитник је неколико књижевних награда и уврштен у више зборника и антологија српског и источноевропског стваралаштва.

Био је главни и одговорни уредник првих омладинских магазина у Републици Српској, БУМ и Револт, као и дугогодишњи коментатор на Биг радију. Као коментатор и колумниста непуне три деценије објављује у бројним медијима из БиХ и Србије (Вечерње новине, Глас Српске, Прелом, Репортер, Недељник, Српска политичка мисао, Принцип, Еуроблиц, Герила, Нови полис, Бањалучке новине итд.). Јавност га означава као једног од најоштријих критичара ауторитарних политичких режима, истрајног бораца за слободну мисао и демократска начела. Члан је Српског просвјетног и културног друштва „Просвјета“ и Одјељења за политичке науке Академије наука и умјетности Босне и Херцеговине.

Члан је Удружења књижевника Републике Српске од 1995. године, а Удружења новинара од 1996. године.