У прошлој години поднесено 108 захтјева за промјену личног имена

 Фото: А. Чавић

Фото: А. Чавић

У току 2021. године укупно 108 наших суграђана одлучило се на промјену имена и презимена, навели су из Одјељења за општу управу.

Додали су да је најчешћи разлог за подношење овог захтјева враћање презимена након развода брака.

– За разлику од 2021. године, у 2020. години проведено је 60 управних поступака, у вези са промјеном личног имена, што представља најмањи број поднесених таквих захтјева у посљедњој деценији. Са друге стране број поднесених захтјева у 2021. години скоро је изједначен ранијем просјеку поднесених захтјева,  а то је преко 100 захтјева сваке године – поручили су из Опште управе.

Истичу како су, као и ранијих година, ријетки захтјеви који се односе на промјену комплетног личног имена.

-Када говоримо о овим захтјевима, потребно је рећи да се један дио односио се на „усклађивање“ имена са именом којег су, ради лакшег кориштења у иностранству, наши држављани промијенили. Ипак, извршена промјена у иностранству не може у складу са Законом, бити уписана у наше матичне књиге, већ морају бити проведени одговарајући поступци, у складу са позитивним прописима, односно у складу са Законом о личном имену – поручују из ресорног Одјељења.

Било је и оних родитеља који су се одлучили да својој дјеци изврше промјену имена и презимена, али њих је знатно мање.

-У 2020. години поднесена су укупно четири, а у 2021. години осам таквих захтјева – закључују у овом Одјељењу.

Напомињу да је промјена личног имена право грађанина и може се извршити искључиво под условима прописаним Законом о личном имену („Службени гласник Републике Српске“, бр. 82/19).

У складу са тим, грађани уопште нису обавезни наводити разлоге који су били одлучујући за промјену личног имена.