У част Петру Кочићу: Приређен богат програм у Стричићима

Поводом 56. Кочићевог збора, у родном селу Петра Кочића – у Стричићима приређен је богат културно-умјетнички програм.

Посљедњег дана ове традиционалне манифестације у духу Змијања, уз фолклорне игре и звуке са Змијања, чланови културно-умјетничких друштава, глумци и књижевници приредили су предиван програм у част српског књижевника и народног трбуна Петра Кочића.

Програму у Стричићима, присуствовао је и градоначелник Драшко Станивуковић, који је поручио да дубоко вјерује да је Бања Лука успјела у протеклих неколико дана достојанствено осликати лик и дјело Петра Кочића, казавши да се у протеклих седам дана глас Петра Кочића чуо од Београда до Бање Луке.

Запитавши се како би Кочић живио у 21. вијеку, на нашим просторима, да ли би могао бити прави народни трибун и књижевник и отворено причати о патриотизму, градоначелник се у свом говору осврнуо на Кочићеве ријечи о отаџбини.

– Кочић је говорио да ако сви припадамо отаџбини, онда и она припада свима нама. Шта се то данас промијенило, како то да она припада неком више некоме мање? Једно је сигурно, данас, једнако као тада, потребна нам је Кочићева пркосна борба за народ, језик, писмо, слободу – поручио је градоначелник.

Он је истакао да не смијемо дозволити да се о Кочићу говори само седам дана у години, јер његов допринос српском народу је немјерљив и о његовој борби требало би да говоримо сваки дан.

– Кочић је говорио да нове прогресивне идеје леже у младим људима и новим генерацијама. Зато носиоци промјене у мећави у којој се налазимо могу бити само млади људи који ће на Кочићево чувено питање – Идеш ли роде, одговарати – идемо роде, идемо, напријед и у будућност – казао је градоначелник током свог обраћања.

Осврнуши се на обиљежавање 56. Кочићевог збора, он је појаснио да је кроз богат програм уз вече сатире, драме, вече са младим глумцима, дружење са књижевницима из Српске и региона и друге активности прослављено име нашег великана.

– Упркос киши, како би Кочић рекао и кроз маглу и кроз мећаву, ништа нас није могло зауставити да достојанствено прославимо лик и дјело нашег великана – казао је Станивуковић.

Градоначелник је између осталог напоменуо да због кише нису могле бити спроведене активности планиране на Кочићевом огњишту, али је план да мјесто његовог рођења оживи, те ће се радити на томе да нашим школарцима буде у програм уврштен факултативни излет и посјета Кочићевој родној кући.

Министар просвјете и културе Републике Српске Наталија Тривић казала је да је радује што упркос временским условима и времену пандемије успијевамо да се присјетимо Петра Кочића и значаја који он има за Српску, а посебно за Крајину.

– О Кочићу не треба много говорити, јер сви знамо колико је учинио за српски народ и какве је борбе водио, најважније је да знање о његовом подвигу пренесемо на будуће генерације кроз систем образовања – поручила је Тривићева.

Предсједница Републике Српске Жељка Цвијановић казала је да, иако је умро млад, Кочић се кроз свој богат и аутентичан литерарни рад сврстао у ред највећих српских књижевника 20. вијека.

– За собом је оставио Давида Штрбца, Симеуна Ђака, Јаблана и многе друге живописне ликове, али Кочић је за свој народ био много више од писца, чему су допринијеле политичке околности у окупираној БиХ, а његов патриотизам и љубав према отаџбини биле су његове звијезде водиље, па је постао упамћен као народни трибун и борац за слободу- истакла је Цвијановићева.

– На овом мјесту, гдје је слобода била увијек важнија од главе, преносим вам подраве цијеле Србије, уз поруку да не заборавите да Срби постоје само кад су заједно и да између нас ништа не смије стати- поручио је министар унутрашњих послова Републике Србије Александар Вулин.

Он је казао да не смијемо дозволити да нас раздвоји сујета, јер само онда кад одговоримо јединством  бићемо побједници.

У склопу културно-умјетничког програма овогодишњи добитник Кочићеве награде Љубивоје Ршумовић рецитовао је стихове своје родољубиве пјесме „Здравица народу српском“.

Такође, у јутарњим часовима у Цркви Успенија пресвете Богородице у Клисини служен је паратос Петру Кочићу, а положени су и вијенци на Споменик палим борцима Одбрамбено-отаџбинског рата.

Вијенце у име Града Бање Луке положили су градоначелник Драшко Станивуковић и предсједник Скупштине Града Младен Илић.

Подсјећамо,програмом у Стричићима завршава се обиљежавање 56. Кочићевог збора, који је почео 23. августа.