Транспарентност, уштеде, промјене: Година дана најмлађег градоначелника у историји Бање Луке

 Фото: А. Чавић

Фото: А. Чавић

Бесплатни уџбеници за основце, рекордне уштеде, транспарентност, борба против криминала и корупције, враћање зеленила граду и започети историјски пројекти од значаја за град, само су дио онога што је обиљежило годину дана мандата Драшка Станивуковића, најмлађег градоначелника у историји Бање Луке.

-Више ништа неће бити исто. То је принцип на којем ћемо моји сарадници и ја радити и од тога нећу одустати док год будем на функцији градоначелника – прва је порука, коју је градоначелник Станивуковић упутио 24. децембра 2020. године по преузимању мандата првог човјека града.

Тако је до данас доста тога урађено на свим пољима, а у наставку смо сумирали годину дана мандата администрације и издвојили најзначајне реализоване мјере и програме.

Историјски програми подршке

Мјерама које су први пут покренуте, више од 11.000 основаца добило је бесплатне уџбенике, више од 10.000 пензионера добило је повољнији јавни превоз, десетине породица чија дјеца живе са инвалидитетом и послије навршених 18 година настављају примати накнаду, што потврђује да је стуб политика ове администрације – човјек и његова породица.

Директну новчану подршку добили су и привредници, здравствени радници на подручју града Бање Луке и породиље.

Обезбијеђена су средства и за друге нове мјере подршке, од којих издвајамо суфинансирање приватних вртића, како би сви они родитељи због недостатка мјеста у јавним вртићима, имали могућност да своје малишане уписују у приватне вртиће, а да Град субвенционише разлику у цијени.

Такође, обезбијеђен је и новац за бесплатан превоз за пензионере са пензијом до 250 КМ и за средњошколце и студенте из породица са четворо и више дјеце.

Уз ове мјере подршке, највећи до сада грант и подршку добио је Дом здравља Бања Лука, у оквиру којег је уз директну новчану подршку радницима те здравствене установе, планирана и набавка дигиталног мамографа и изградња амбуланте у Драгочају.

Подршку су добили и млади, између осталог, градске стипендије за текућу школску годину добило је 1.337 средњошколаца, а у оквиру програма стипендирања ученика и студената за који је издвојено 1,6 милиона КМ. Младима је на располагање стављен и потпуно уређен Дом омладине.

Од почетка мандата, градоначелник Драшко Станивуковић се залагао и да системски ријеши питање радника Градске управе са најнижим примањима, што је успјешно и окончано повећањем плата хигијеничаркама које су имале најнижа примања у градској администрацији.

Бања Лука је показала и хумано лице, па су уз подршку бројним хуманитарним акцијама, у граду означена тзв. хумана паркинг мјеста на више градских паркиралишта од којих приход од наплате иде у хуманитарне сврхе.

Након двије деценије, ријешени су и имовинско-правни односи, како би породице погинулих бораца и ратних војних инвалида у Рамићима и Шарговцу коначно постали власници парцела на којима су изграђени њихови стамбени објекти.

Милионске уштеде и смањење дуга

Нова градска администрација направила је значајне кораке и на пољу транспарентности, увела ред у многим областима дјеловања, а повећањем прихода и смањењем расхода обезбиједила је додатних 27 милиона КМ путем ребаланса за ову годину и буџета за 2022. годину.

Остварење историјских мјера омогућено је уштедама које је нова градска администрација направила кроз рационализацију трошкова. Вишемилионске уштеде остварене су на платама, стручним услугама, телефонским рачунима, службеним путовањима и другим ставкама.

У коначници, све уштеде усмјеравају се ка грађанима и директно ће се одразити на њихов буџет.

Истовремено, нова градска администрација смањила је дуг за скоро десет милиона КМ, имајући у виду да је закључно са 31.12. 2020. године укупан дуг Града износио 135,2 милиона КМ, а стање дуга на дан 31.10.2021. године износило 125,9 милиона КМ.

Транспарентност: Сваки трошак јаван, доступни сви подаци

Сваки трошак односно потрошена средства јавно су доступна свим грађанима с обзиром на то да се рачуни Градске управе објављују на сајту Града и на „сити лајтовима“ у центру града.

Све јавне набавке које проводи Градска управа су транспарентне и доступне јавности како путем званичне интернет странице Града Бање Луке, тако и путем портала Агенције за јавне набавке БиХ, у складу са Законом о јавним набавкама. Јавни су и додатно промовисани сви јавни позиви и конкурси које објављује администрација.

Такође, по први пут јавна су и имена запослених у Градској управи и градским предузећима, институцијама и установама, са подацима из њихових диплома.

Уз овај корак ка повећању транспарентности, однедавно је уведена и пракса да се све расправе о регулационим плановима организују послије 16.00 часова, како би што већи број заинтересованих грађана могао присуствовати и учествовати у доношењу важних одлука за град.

Град Бања Лука је по први пут основао Тим за ревизију, савјетодавно тијело састављено од правника, адвоката и ревизора, а које се бавило истраживањем и провјером досадашњег рада Градске управе, као и градских предузећа и установа.

Уведен је ред и отклоњене су уочене неправилности око кориштења службених аутомобила, као и постављених билборда и других рекламних површина на подручју града, што је утицало и на знатно повећање прихода од таксе за рекламне паное у односу на ранији период.

У намјери да се заштити ћирилица, једна од првих промјена нове градске администрације односила се на обавезну употребу ћирилице на свим дигиталним каналима комуникације Града. У том циљу, припремљене су и усвојене препоруке за једнаку употребу службених писама ћирилице и латинице код истицања пословних имена правних лица и предузетника на територији града.

Нови паркови и алеје

Вратити Бањој Луци епитет „град зеленила“ један је у низу приоритета нове градске администрације.

Имајући у виду да у граду постоји потреба за новим урбаним садржајима, покренута је иницијатива изградње градског парка на Бањалучком пољу, који би требало да постане највећа градска зелена површина. Иако су изградњу парка подржали бројни грађани и стручна јавност, одбијен је приједлог израде регулационог плана за ово подручје.

Упркос изазовима са буџетом, јасна опредијељеност градске администрације да граду врати зеленило видљива је и кроз спровођење активности историјски највеће јесење садње, која је ове године организована уз помоћ донација.

Наш град је добио и два парка, и то „Породични парк“ у насељу Росуље – поклон градоначелника суграђанима и „Кајак парк“ у насељу Борик.

Игралишта, обнова школа

Почело је или настављено више пројеката из комуналне и области саобраћаја. Настављена је градња спортске дворане на Лаушу и вртића у Куљанима и Врбањи, више водоводне и канализационе мреже (попут Горње Пискавице, Врбање), обновљено више улица у Куљанима и Карановцу, а очекују нас и крупни инфраструктурни пројекти попут реконструкције и модернизације пута који повезује насеља Петрићевац – Мотике, затим главних саобраћајница у Куљанима, Дебељацима, Пријечанима и Шарговцу, моста у Чесми и Калуђерицама, школе у Ади, мултифункционалног спортског центра на Лаушу (атлетска стаза и стадион), те наставак изградње водовода и канализације.

Обезбијеђен је новац и за изградњу Централног градског спомен-обиљежја погинулим борцима Одбрамбено-отаџбинског рата Републике Српске.

Изграђена су игралишта за наше најмлађе суграђане у Мишином Хану и Бронзаном Мајдану, спортски терени у Борику и код ОШ „Бранко Радичевић“, паркинзи за бицикле на више локација, настављена обнова школа, а истовремено теку радови како би се чувена фонтана из Парка „Петар Кочић“ вратила у наш град. Радови су у току и на изградњи првог дајак пристаништа у историји Бање Луке.

Бања Лука је, након 40 година, добила Урбанистички план, којим ће јасно бити дефинисане зоне и план грађења, али и опредјељење да се град шири и развија ка периферији.

Град без подјела

Нова градска администрација је протеклих мјесеци радила на томе да Бања Лука буде град без подјела, да сваки појединац има једнак приступ и да они за које су врата Градске управе била затворена добију шансу. Град Бања Лука отворио је врата и многим привредницима, који до сада нису имали прилику да сарађују са Градом.

Нова градска администрација кренула је у активну борбу против криминала, корупције, нелегалне градње, све по приницпу да су правила за све иста и да нема привилегованих и повлаштених. Управо, рушењем нелегално саграђеног објекта „Кајак тераса“ упућена је порука да је Град најважнији и да ниједан појединац не може бити изнад Града, нити било које друге институције.

Град Бања Лука је на Тргу Kрајине поставио говорницу у облику мегафона, која симболизује слободу говора и која је слободна и доступна за све грађане који желе да изнесу своје проблеме.

Година донација и сарадње са грађанима

Како би се надомјестио недостатак средстава на појединим ставакама у буџету усљед амандмана, проблема са усвајањем буџета, пролонгирањем усвајања ребаланса и одбијања бројних приједлога – градска админстрација је донацијама настојала да ријеши градњу паркова, игралишта, спортских терена и других пројеката, а донаторским средствима планирано је да се обезбиједи и прослава Нове године на отвореном.

Тако су у сарадњи са друштвено одговорним компанијама и појединцима реализовани бројни пројекти значајни за грађане, од којих је једна од највећих акција јесење садње.

Побољшање пословања јавних предузећа

Покренуто је више активности у циљу ефикаснијег, али и домаћинског пословања градских предузећа, попут „Акване“ и „Водовода“, који ову годину завршава са добити која је четири пута већа у односу на резултате пословања из прошле године.

А за све нове предузетнике, на услузи је Преузетнички центар, први такве врсте отворен у нашем граду.

Уз наведено, Бања Лука је први пут именовала градског менаџера – Бојана Кресојевића,  формиран је Високи савјет градоначелника састављен од стручњака из различитих области, али и први пут нема замјеника градоначелника.

Уведене су нове праксе као што су „Весели часови“ за запослене у администрацији, дочек успјешних кошаркашица на балкону Градске управе и др.

Остварена је и сарадња са градовима широм региона и Европе, а о Бањој Луци се причало и у Француској током сусрета градоначелника са предсједником те земље Емануелом Макроном.

Снажнија сарадња остварена је и са братском Србијом, која је пружила значајну финансијску подршку за реализацију крупних пројеката.

Након дуго година, организован је први званични сусрет градоначелника Бање Луке и Сарајева.