Сутра састанак Високог савјета градоначелника: О реализованим активностима и плановима за наредни период

 Фото архива

Фото архива

Радни састанак Високог савјета градоначелника, на којем ће чланови разговарати о реализованим активностима, али и плановима за наредни период,  биће одржан у четвртак, 31. марта.

Током протеклог периода, чланови Савјета активно су учествовали при изради важних докумената и правилника, активно радили на побољшању постојећих процедура, радили на промоцији спорта, културе и Бање Луке у цјелости, у зависности од области којом се баве.

У периоду који је иза нас, покренуте су бројне активности у области економије и привредног развоја града, а консултације везане за економска питања попут буџета Града, инвестиционих зона и уштеда обављају се са уваженим професором Миодрагом Зецом.

Професор Зец је веома утицајан међу млађом генерацијом, посебно студентима и његова искуства су драгоцјена за развој критичког мишљења, стога ће у Банском двору одржати и јавну трибину са студентима и грађанима на којој ће говорити о економским али и другим важним темама.

Како би се побољшали услови и ефекти јавних позива за суфинансирање вантјелесне оплодње, велики допринос приликом измјене правилника из ове области дао је уважени генетичар, доктор Миодраг Стојковић.

Радило се и на јачању спорта, тако је покренуто експериментално Школско такмичење у пливању и ватерполу у оквиру Малих олимпијских игара Републике Српске, којем ће стручну подршку дати прослављени ватерполиста Дејан Савић а уз то у великој мјери допринијети промоцији овог такмичења.

На реализацији низа идеја, које ће побољшати квалитет спорта посебно за наше најмлађе суграђане, свој допринос дала је и Александра Мушић, Бањалучанка која познаје локалне прилике и има одличну репутацију међу домаћим спортским радницима и креаторима спортских политика у граду и чији активизам је препознатљив.

Приликом креирања новог правца размишљања у области тендерских процедура за регулационе планове, УТ услове и пројекте значајну улогу је одиграла Сњежана Мрђа Баџа С тим у вези предложено је  расписивање оквирних споразума за пројектовање и избјегавање великог броја директних споразума, што ће истовремено убрзати процедуре израде техничке документације и допринијети бржој реализацији и бољем квалитету пројеката.

Међу важним питањима за наш град свакако је и демографски развој, а свој допринос у овој области дао је Александар Чавић, који као члан Високог савјета, заједно са групом коју чине представници институција и доказаних стручњака, ради на изради Стратегији демографског развоја града Бања Лука. Ово је први такав документ, а његов значај је препознао и Популациони фонд Уједињених нација и издвојио средства за њену израду.

Једна од области на којем се вриједно радило је и култура, па су тако покренуте различите идеје за јачање позоришне сцене, музике, а истовремено су предложени и начини за визуелно уљепшавање нашег града.

С обзиром на то да је Бања Лука до сада била ускраћена за оригинална домаћа оперска дјела каква је камерна опера, која је уз то све чешћа појава у умјетничкој музици XXI вијекаДавид Мастикоса, један од најзначајнијих домаћих композитора савремене музике је аутор либрета за оперу „Вишња са златном коштицом“ писаног по мотивима текста српског савременог писца Милорада Павића, која претендује да буде прва опера писана по мотивима текста Милорада Павића, што је важан допринос српској умјетничкој музици.

Културом се бавила и Миљка Брђанин, наша уважена глумица. Она је ставила акцент на важност и квалитет бањалучке позоришне сцене. Представа „Бања Лука“, а која ће се играти уз подршку Града, окупила је у једном пројекту шест писаца који су или рођени у Бањој Луци и стварали у њој, или су потекли одавде и своје прве умјетничке кораке остварили управо у нашем граду.

Улагање у естетику града је својеврстан подстицај добробити заједнице, будући да културни догађаји мобилишу заједницу, привлаче посјетиоце, побољшавају социјалне односе и доприносе развоју толеранције и разумијевања са другим и другачијим, а допринос за савјетовање у области културе, јачање визуелног идентитета града и идеју за израду енциклопедије града Бање Луке дала је Биљана Чекић.

С циљем успостављања тијесних културних веза са представницима српских културних институција и организација из бившег југословенског културног простора, уз замисао  да Бања Лука буде сабирно мјесто разговора о духовном јединству српскога народа професор Душко Певуља покренуо је пројекат Центра за српске студије.

У том контексту, Бања Лука би постала важно средиште у којем се компетентно расправља о битним националним питањима, као и мјесто-покретач конкретне културне сарадње, која би се, између осталог, реализовала кроз заједничке промоције, трибине, издавачке подухвате, књижевне вечери и друге активности, од којих су у претходном периоду већ остваререне многобројне активности.

Савјет се бавио и промоцијом активности које спроводи Град Бања Лука, чему је свој допринос дала и савјетник за медије и комуникације, Наташа Тешановиће. Поред тога, у припреми је и пројекат којим би се иновирао приступ граду Бањој Луци као дестинацији и од њега направио бренд.

О свим овим активностима чланови Свајета сутра ће разговарати са градоначелником, а биће представљени и неки од будућих планова.

Подсјећамо, према Одлуци градоначелника, чланови Високог савјета се у свом раду руководе правилима струке и науке, те се придржавају највиших етичких норми, а уз то ће раде на добровољној бази, без накнаде.

Високи савјет је прво овакво тијело у Бањој Луци, а важно је истаћи да је ријеч о самосталном, независном и стручном тијелу, које нема карактер органа власти, али ће својом стручношћу и искуством бити укључено у доношење одлука од важности за Бању Луку и њене грађане.