Станивуковић: Ово је немирно море, морамо пловити заједно

 Фото: А. Чавић

Фото: А. Чавић

Током завршне ријечи прије гласања о буџету, градоначелник Драшко Станивуковић казао је да се показало да је буџет изузетно захтјевна тачка за дискусију, те да је ово било веома необично и ново искуство, али да сматра да снажне морнаре ствара немирно море.

-Ово је немирно море, али хтјели не хтјели овим морем ми пловимо заједно, због чега сматрам да је од велике важности да усвојимо овај стратешки документ – истакао је градоначелник.

Додао је да је политика компромис, а на крају крајева и живот у једној групи различитих интереса, којој заиста није лако удовољити.

-Знам да смо мукотрпно радили, нисмо се водили личним интересом, нити интересом појединца, него да је Бања Лука браник свим негативним појавама попут криминала, корупције, личних интереса. Овај буџет заиста осликава једно опште добро у изазовним временима из којег је извучен максимум – казао је он.

Градоначелник је такође рекао да можемо у животу гледати оно чега нема, али да се, према његовом мишљењу, боље концентрисати на оно што имамо, те да сматра да је у овој години оно што имамо довољно.

Он је истакао да се ради на смањењу расхода који су до сада смањени за пет милиона, али да ће се доћи осам или девет, а до краја године можда и 10 милиона КМ уштеда, које ће бити преусмјерене на инвестиције које тренутно износе 33 милиона, са потенцијалом раста на 35 милиона КМ, те да је то управо она вага којој се тежи.

Подсјетио је присутне на тренд раста прихода, те истакао да је изузетно срећан јер се крећу у том правцу.

Градоначелник је изразио захвалност Влади Републике Српске на половини средстава обећаних за изградњу Спортске дворане „Лауш“, истичући да то види као 800.000 КМ, које се могу распоредити за нешто друго.

Побројао је бројне пројекте обухваћене буџетом попут бесплатних уџбеника (705.000 КМ), субвенција привреди, туризму и угоститељству (нових 600.000 КМ, збирно око 1,2 милиона), ревитализацију тврђаве „Кастел“, Дома омладине и многе друге пројекте.

Он је истакао да су планиране субвенције за ниже цијене карата за пензионере у износу од 20%, које ће кроз наредне четири године постепено довести до потпуно бесплатног превоза за ову категорију.

Градоначелник је предложио и амандман, којим је планирано 100.000 КМ за прву фазу изградње моста у Чесми, док је остатак планиран кроз ребаланс, те додао да је стратешки циљ да овај пројекат буде завршен кроз двије године.

Током завршне ријечи у Скупштини, он је истакао да су предвиђена и средства за прву фазу изградње Градског парка са језером, пројекат на који је веома поносан и у чијем ће креирању моћи сви учествовати, садити биљке и осмишљавати идеје за изглед.

Градоначелник је навео да ма колико дајак пристаниште за неког било бесмислено, његову важност ћемо схватити једног дана кад се то изгради и онда кад почнемо цијенити симболе по којима смо јединствени у свијету.

Веома значајна средства, како је казао, издвојена су за Дом здравља.

-Кроз различите видове подршке првобитно је договорено 700.000, затим за вакцинацију је обезбијеђено 300.000, плус нових 200.000 грантовске подршке, што збирно износи 1,2 милиона КМ. На крају смо дошли до цифре која је на првом разговору са директорицом дјеловала незамисливо – нагласио је Станивуковић.

На крају, градоначелник је рекао да је буџет настао на бази разговора и бројних компромиса, те да је од 11 тражених амандмана, девет уважено, у већој или мањој мјери.

-Слободно да могу рећи из ове тешке утакмице сви могу изаћи као побједници, што је на крају крајева идеја политике и ове данашње дуготрајне сједнице – казао је, те додао да амандман који се односи на пољопривреду није усвојен јер ту постоји потреба за озбиљним реформама.

Он је навео да је спреман да се издигне изнад свих сукоба.

-Дајмо шансу једни другима, дајмо шансу Бањој Луци. Радићемо и поправљати, позивам вас у име грађана Бање Луке да усвојите буџет, који ће садржати ове амандмане, које сам максимално прилагодио спорним амандманима, које сте ви неблаговремено и незаконито предложили – рекао је градоначелник, те додао да се обавезује да по усвајању одмах буду покренути разговори о ребалансу, у којем ће бити уткани сви приједлози у мањој или већој мјери, као и да мјеста има за сваког ко то жели да види.

 

Кресојевић: Није било суштинских примједби на буџет

Савјетник за економска питања градоначелника, Бојан Кресојевић обраћајући се градској Скупштини, прије гласања, истакао је да је изузетно поносан на буџет који је предложен, а посебно након завршне расправе, јер није било суштинских примједби које би указале да буџет није добар.

– Сходно оцјени да је буџет потрошачки, а какав је и мој лични став, напомињем да је он као такав наслијеђен, као и да нажалост нема довољно средстава како би се испунили захтјеви одређених одборника. Са друге стране, треба посматрати оно што је у овом буџету другачије на досадашње, а ту првенствено подразумијевам смањење расхода у износу од пет милиона, који га аутоматски чини мање потрошачким – навео је Кресојевић.

Како је казао, инвестиције износе више од 31 милион КМ, што је веће од просјека за последњих седам година.

Када је ријеч о аспектима смањења трошкова навео је бројне примјере, од којих је најважнији нови принцип јавних набавки, по којима су досадашњи трошкови смањени за половину.

Када је ријеч о приходима, он је истакао да је изненађен тачношћу процјена остварених прихода до данас, гдје квартално гледано у односу на исти период прошле године евидентан је пораст прихода у износу од 6 %, те додао да иако је тачно да услови пандемије имају негативне ефекте и не дозвољавају неко прецизно планирање, евидентно је повећање наплате.

Он је упозорио да су приходи и расходи у „затегнутом“ односу, због чега је потребно задржати  све приходе, те додао да су и у том погледу предузете мјере попут комуналне накнаде за билборде, те накнада коју би требало наплатити од појединих великих објеката.

 Фото: А. Чавић

Фото: А. Чавић