Савјетница Савић-Бањац: Дива Радмила Смиљанић оставила велики печат на умјетничку сцену нашег града

 Фото: Б. Брезо/Бански двор

Фото: Б. Брезо/Бански двор

 Фото: Б. Брезо/Бански двор

Фото: Б. Брезо/Бански двор

Поводом 50 година пјевачког и три деценије педагошког рада примадоне Радмиле Смиљанић, у Великом изложбеном салону Културног центра Бански двор синоћ је отворена изложба „Све било је музика“.

Ову значајну поставку отворила је савјетница градоначелника за културу и социјалну политику, Мирна Савић-Бањац, која је поручила да је ово само један од начина на који Бања Лука може да се захвали овој умјетници за све оно што је својом умјетношћу постигла.

-Радмила Смиљанић једно је од најзначајнијих имена умјетничке сцене у нашем граду, жена која је дива, којан је својим радом отворила пут и другим умјетницама, оперским пјевачицама. Заиста смо поносни што је једна оваква умјетница у нашем граду и што је ова поставка посвећена њој. Ово је одлична прилика да јој се ми као град захвалимо, али и да се наши суграђани упознају са њеном величином и свиме оним што она представља у свијету умјетности. Не смијемо занемарити ни њен значајан допринос у области педагогије – рекла је Савић-Бањац на отварању изложбе.

У оквиру изложбе „Све било је музика” представљен је успјешан умјетнички живот Радмиле Смиљанић, а ауторка поставке, Драгица Гаћеша, обухватила је значајне стваралачке моменте и драге успомене ове велике оперске умјетнице.

Изложене фотографије обухватају период од најранијег дјетињства Смиљанићеве у Бањалуци, одрастања током рата, школовања у Београду и Сарајеву, љубави и брака са Браниславом Мијаиловићем, говоре и о њиховом сину Николи, оперском пјевачу и професору.

Поставка вјерно свједочи о великој оперској каријери Радмиле Смиљанић и њеном професорском раду на Музичкој академији у Сарајеву, у Републици Српској у њеној родној Бањалуци и у Бјељини, на Факултету музичке уметности у Београду и Академији лепих уметности.

Изложба је организована у  сарадњи са Музејом Народног позоришта у Београду.