Градски менаџер са руководством предузећа „Деп-от“ о проширењу капацитета депоније у Рамићима

 Фото: А. Чавић

Фото: А. Чавић

Градски менаџер Бојан Кресојевић заједно са руководством предузећа „Деп-от“ обишао је регионалну депонију у Рамићима и том приликом су разговарали о трајном рјешавању и проширењу капацитета депоније.

-Разлог свих напора које смо уложили у посљедњих девет мјесеци јесте да задржимо највише стандарде у одлагању отпада како за Бању Луку, тако и за остале локалне заједнице јер сматрамо да је то, прије свега, услов за мјештане Рамића, али и свих других насеља гдје нећемо дозволити да дође до било каквог нарушавања животне средине – казао је градски менаџер.

Град Бања Лука је у сарадњи са предузећем „Деп-от“, како је казао припремио споразум који подразумијева да нова санитарна касета, која ће бити изграђена – дијели судбину свих до сада изграђених објеката на депонији.

Подсјетио је да Скупштина Града изузела од тадашњег предузећа „Чистоћа“, прије приватизације – ово земљиште и додијелила „Депоту“ на управљање и изградњу касете.

-Од тада, ево 20 година датирају проблеми и неправним радњама земљиште је уписано у Републичкој управи за геодетске и имовинско-правне послове на „Чистоћу“. Правници из Градске управе и „Депота“ су то детаљно анализирали, али суд има своју надлежност и вјерујемо да ће након многих жалби Врховни суд ипак пресудити да је то власништво „Депота“ јер једино тако може да буде. Истина је да Град Бања Лука 2002. године, када је то земљиште изузето, није платио „Чистоћи“ и о томе се може дискутовати, али да је ово власништво „Чистоће“ то не може никако бити – појаснио је он.

Међутим, како истиче то су радње које се одвијају пред судом.

-Оно што смо ми дошли данас јесте да погледамо колики су капацитети, сагласни смо да до краја године можемо да издржимо и ми ћемо заузети чврст став према „Чистоћи“ и да они морају прихватити споразум, који је разуман јер у супротном то ће подразумијевати директну опструкцију града. У претходним данима када је долазило до блокаде одлагања отпада ми као Град смо заузели став да то није прихватљиво и да ни на који начин не смије доћи до уцјене грађана Бање Луке нити ометања  фунскционисања комуналних услуга. У томе смо успјели и добили смо разумијевање свих страна и очекујем да ћемо у наредном периоду добити разумијевање „Чистоће“ по питању споразума – навео је градски менаџер.

Директор предузећа „Деп-от“, Жељко Савић казао је да је градски менаџер дошао на њихов захтјев.

-Тражимо рјешење за санитрану касету. То је озбиљно питање и драго ми је што ће се Градска управа заложити за рјешење тог проблема. Предложили смо потписивање споразума како бисмо ми могли да идемо у јавну набавку и изградњу санитарне касете. Капацитет депоније је до Нове године. Вријеме је на измаку с обзиром на то да су процедуре јавне набавке дуге. Надам се да ће „Чистоћа“ разумјети ово питање и потписати тај споразум, који ни на који начин не би утицао на судску пресуду у будућности – закључио је Савић.