Презентован 3Д приказ нове дворане, градоначелник поручио: Помјерамо границе, дижемо форму у грађевинарству

 Фото: А. Чавић

Фото: А. Чавић

Данас презентујемо највећи комплекс у цијелој Републици Српској. Ријеч је о тениским теренима, дворани, трим стазама, дјечијим игралиштима и другим садржајима. Ово је један комплекс, који је уједно и највеће градилиште у цијелој Републици Српској.

Рекао је ово градоначелник Драшко Станивуковић, презентујући изглед нове спортске дворане у Парку „Младен Стојановић“, у којој ће се у априлу играти тениски турнир АТП 250.

-Питали сте када ћемо видјети како ће изгледати. Дошло је то вријеме када можете да видите 3Д модел највеће спортске дворане у цијелој Републици Српској. Моја порука јесте да је пет деценија прошло од изградње Спортског центра „Борик“ дакле од 1974. године нешто овакво није виђено у Бањој Луци и Републици Српској, нешто овакво није грађено. То говори који је ово подухват, шта нам је био задатак, а шта је крајњи циљ свима нама – рекао је градоначелник.

Поручио је како овај грађевински подухвати превазилазе могућности градске администрације.

-Желимо да прикажемо читавој јавности како ће изгледати дворана коју ће користити наша дјеца, сви спортисти, будући шампиони. То је наша будућност која долази за 30 дана. Дворана се простире на површини од 9.000 метар квадратних. Сви капацитети, како за сједење тако и за трежани процес су за 50 одсто већи од СЦ „Борик“, а висина је 14 метара.  – поручио је.

Градоначелник поручује како је ово јединствено архитектонско рјешење из много разлога.

-Када гледате дворану споља, видите само четири метра изнад земље. То смо урадили како та висина не би реметила сву љепоту која се налази у Парку „Младен Стојановић“. Поносни смо на идејно рјешење, захвалан сам свим људима који су били дио овог пројекта. Када кажете да градите дворану која никада није грађена у цијелој Републици Српској, од девет хиљада метара квадратних и пет хиљада сједећих мјеста, то све треба да испројектујете за мање од четири мјесеца. По динамици, ми одговарамо свим изазовима, а радови теку и брже од предвиђене динамике – казао је он.

Казао је како је по завршетку грађевинских радова остало доста посла, али да ће све бити спремно за тениски спектакл, као и за дочек најбољих тенисера.

-Ми смо такође фоксуирани да то буде кориснио на крају, односно да у сваком тренутку три терена буду на површини која су предвиђена за такмичења. Дакле, површина која је на партеру је предвиђен како би три клуба у исто вријеме могла да тренирају. Нагласио сам и раније да се припремамо да ова дворана буде мултифункционална и као таква предвиђена за све спортове – поручио је он.

Нагласио је како овим јединственим спортским комплексом добијамо простор за концерте, фестивале, такмичења, различите сајмове и слично.

-С друге  стране, када завршимо све ово, за нешто више од 30 дана испред дворане уједно ћемо добити и нови трг који је предвиђен за концерте и фестивале и као такав ће бити већи од Трга Крајине. То значи да ће Бања Лука све највеће музичке звијезде дочекивати управо овдје, али нећемо занемарити Трг Крајине – рекао је он.

Истакао је како ће плато испред дворане заједно са улицом која се пружа према Парку „Младен Стојановић“, град добити већу површину од Трга Крајине.

-Ово је нова димензија града и једна потпуно нова перспекитва, нешто што до сада није виђено. У наредном периоду презентоваћемо још додатног садржаја. Радићемо дјечије игралиште, које до сада није виђено у региону. Сходно свему томе, помјерамо границе и дижемо нашу форму која у грађевинарству није била виђена до сада – рекао је он.

Напомиње да све радове на терену прати одговарајућа документација.

-То исто важи и за радове који се изводе у Парку „Младен Стојановић“, попут постављања јавних тоалета, дјечијих игралишта, изградње трим стазе, али и осталих радова – закључио је градоначелник.

Савјетница градоначелника за културу и социјалну политику Мирна Савић – Бањац казала је да Град у континуитету ради и на улагању у спорт, али и у спортску инфраструктуру.

-Након много година ријешили смо проблем стадиона и просторија ФК Напријед, завршена је дворана на Лаушу и први пут у оквиру ње имамо простор који је намијењен за борилачке спортове. Ту су и бројне теретане на отвореном, радимо спортске терене код Соколског дома, које је култно мјесто не само за Бању Луку, него и за регион, а по завршетку и у њему ће бити просторије намијењене за спортске активности – рекла је она.

Истиче да ће у будућој мултифункционлној дворани, поред тениског терена који су у складу са свим стандардима за одржавање једног овако важног трунира, бити и просторије намијењене за разне спортске активности.

– Око 90 спортских организација у граду које окупљају око десет хиљада спортиста касније ће моћи да користе ову дворану – рекла је савјетница Савић – Бањац.

Додаје да и поред тога што знамо колико је битно да се један овакав догађај организује, ту је и велика потреба Бање Луке да има простор за одржавање различитих спортских дешавања, као и конференцијски простор који недостаје нашем граду.

Предсједник Грађевинског одбора за изградњу спортске дворане и потпредсједник Тениског савеза Републике Српске, Саша Тривић казао је да је изградња овог објекта заиста велики подухват.

-Ово је прије свега пројектански подвиг, на којем тренутно ради преко 50 пројектната задња четири мјесеца по свим фазама. На градилишту тренутно ради двадесетак фирми и за сваку од њих је то подухват  – навео је он.

Истиче да је ово како за пројектанте, тако и за извођаче – заиста велики подвиг.

-Сви су нам рекли да ово што радимо до сада овдје није виђено. И на крају добићемо један објекат који ће бити изграђен по свим свјетским стандардима, а за изградњу се користе најквалитетнији материјали. Требало је то све помирити и уклопити – закључио је Тривић.

Архитекта Давор Бјелица казао је да је добио част да ради на овом великом пројекту.

-Ријеч је о комплексном и заиста амбициозном пројекту. Поштовани су сви свјетски стандарди, који захтијевају спортски објекти овог типа. У првој фази ово ће бити дворана отвореног типа, док ћемо, надам се, већ сљедеће године имати затворену дворану – казао је он.

Додаје да је циљ био да тај објекат не доминира простором, него садржајем који има унутра, односно да буде у складу са Парком и окружењем.