Потписани уговори: 136.000 КМ за подршку сапозапошљавању жена из маргинализованих група

 Фото: А.Чавић

Фото: А.Чавић

Седамнаест жена из маргинализованих група са подручја града потписало је уговоре о субвенцији за покретање властитог посла, које је обезбиједио Град Бања Лука у сарадњи са Програмом подршке заштити људских права USAID INSPIRE.

– Велики дан за Бању Луку, јер ће 17 вриједних жена и њихових породица добити средства за покретање посла.  Ријеч је о женама из маргинализованих група, а које су презентовале веома креативне пословне идеје. Вјерујем да ће пословати успјешно, с обзиром на то да су кроз овај пројекат имале прилику да прођу кроз низ едукација и да препреме бизнис план који може да буде озбиљан темељ за успјешно пословање – поручила је савјетница градоначелника за друштвене дјелатности Милада Шукало.

Савјетница је захвалила Фондацији USAID на изузетној сарадњи, те је истакла да је Град Бања Лука максимално опредијељен да сарађује и учествује на пројектима међународних фондова, који могу да помогну у реализацији стратешких циљева Града.

– Није било дилеме да ћемо се пријавити за учешће и на овом пројекту, који је имао за циљ да подржи жене из маргинализованих група, као што није било дилеме и да обезбиједимо додатна средства како бисмо подржали све жене које су испуниле услове Јавног позива за овај вид подршке – истакла је она.

Овлаштени потписник у Одјељењу за привреду и локални економски развој Александра Симић истакла је да ће укупно бити додијељено 136.000 КМ субвенција.

– Како би подржали свих 17 жена које су испуниле услове прописане Јавним позивом Град Бања Лука је повећао средства за додатних 56.000 КМ, те ће у овом пројекту, умјесто са првобитно планираних 40.000 КМ, Град партиципирати са 96.000 КМ, док USAID/INSPIRE обезбјеђује 40.000КМ – рекла је она.

Она је истакла да је градска администрација донијела одлуку о повећању средстава у жељи да подржи ову изузетно осјетљиву циљну групу међу којима су жене жртве насиља, самохране мајке, жене млађе од 35 година, жене са инвалидитетом или жене са дјететом које има инвалидитет, те оне које у континуитету нису запослене 3 године и више или живе у руралним подручјима.

– Пружање подршке женама и женском предузетништву је стратешко опредјељење Града, а субвенције из Фонда за развој пословања маргинализованих група жена представљају један од видова подршке која има додатни друштвено-социјални значај јер је намијењен незапосленим женама из осјетљиве циљне групе, које истовремено имају пословну идеју, те жељу и вољу да покрену властити посао и на тај начин ријеше свој радни и егзистенцијални статус – нагласила је Симићева.

Иначе, износ субвенције по корисници износи 8.000 КМ, а исплаћиваће се сукцесивно у периоду од наредних годину дана.

– Први дио субвенције у износу од 4.000 КМ, Град Бања Лука ће корисницама исплатити одмах по потписивању уговора, док ће Град и USAID/INSPIRE преостали дио исплаћивати у наредној години након достављених правдања претходно дозначених средстава. Осим финансијске подршке кориснице ће уживати стручну и менторску подршку како од Градске управе, тако и од USAID/INSPIRE – казала је овлаштени потписник у ресорном одјељењу.

Важно је напоменути, да су за овај вид подршке пристигла 23 захтјева, од којих је 17 испунило све формално-правне услове.

Директор Пројекта за подршку заштити људских права USAID/INSPIRE Јасмин Бешић изразио је задовољство што је Град Бања Лука један од десет градова са којим је USAID потписао уговор кроз који су обезбијеђена средстава за подршку женама из маргинализованих група.

– Наш је циљ да женама, које су на маргинама нашег друштва, помогнемо да покрену властити посао и на тај начин учине нешто добро и за себе лично, али и за своју породицу. Нажалост жене у Босни и Херцеговини су поприлично маргинализоване, а ми на овај начини желимо да их подстакнемо да напредују и да тако покажемо да су оне способне да допринесу заједници и у економском смислу – истакао је он.

Бешић је такође искористио прилику те похвалио сарадњу коју ова фондација има са Градом Бањом Луком, похваливши посебно чињеницу да је градска администрација на челу са градоначелником Драшком Станивуковићем у овом пројекту обезбиједила и више средстава него што је USAID захтијевао.