Отворена јединствена изложба: Погледајте умјетничке инсталације у Парку „Петар Кочић“ и на сити лајтовима

 Фото: А. Чавић

Фото: А. Чавић

Изложба привремених умјетничких инсталација у јавном простору нашег града отворена је у Парку „Петар Кочић“, а дио изложбе приказује се и на рекламним медијима на више локација у граду.

Савјетница градоначелника за културу и социјалну политику Мирна Савић – Бањац рекла је да уопште идеја и концепт да умјетност мора да изађе из установа је сигурно идеја коју Градска управа покушава, и самим својим дјеловањем, да покаже и да оживи, у шта се уклапа и ова изложба.

-Поносни смо на сарадњу умјетника из више градова зато што без те сарадње не би било ни наших кадрова и то је једна нераскидива веза. Наши досадашњи заједнички пројекти  до сада су показали значајне резултате, изњедрили велики број умјетника и код нас и у региону – поручила је савјетница Савић – Бањац.

Тако ће суграђани док шетају улицама, између реклама које приказују неки други садржај, моћи да виде и одређена умјетничка дјела у оквиру изложбе, која је резултат сарадње између академије умјетности у Бањој Луци, Требињу и у Широком Бријегу.

– Град је имао идеју да нашим талентима, локалним и регионалним, уступи јавни простор као једну врсту музејског отвореног простора, а и да грађанима пружимо прилику да на јавним мјестима у граду виде неки од умјетничких радова – казала је предсједник Конкурсне комсије за израду идејног рјешења привремених умјетничких интервенција у јавном простору, Адријана Шешић, те изразила очекивање да ће бити настављени слични пројекти кроз неке нове умјетничке инсталације.

Декан Академије уметности у Београду, Радош Антонијевић казао је да су студенти својим радовима преклопили миље града са својим студентским ставовима и умјетничким размишљањима и у том преклапању и заједничком раду добила се једна интересантна инсталација у Парку.

-Хвала и Градској управи која је имала слуха да препозна овај потенцијал. Мислим да требамо и даље инвестирати у младе умјетнике, јер је Бања Лука расадник талената – истакао је Антонијевић.

Студентица Академије умјетности у Бањој Луци, Анастасија Кладар казала је да су је у стварању умјетничке инсталације највише инспирисале боје.

-Боје су те које мој живот чине срећним и које ме испуњавају, тако да рад који сам представила јесте заправо та супротност свијетлог и тамног – казала је Кладар.

За идејна рјешења умјетничких инсталација које ће заинтересовани у наредних мјесец дана моћи да виде у Парку, али и на сити лајтовима по граду – спроведен је конкурс на којем су учествовали студенти академија умјетности из Бање Луке, Требиња и Широког Бријега.

Идеја Града је била да се на овај начин добију квалитетне умјетничке интервенције, које су доступне свим грађанима без физичких или било којих других баријера, те да се промовише умјетност у урбаној градској зони ван зидова институција у којима се најчешће врши презентација умјетности.

Овим Град Бања Лука жели да подстакне и откривање и афирмацију нових талената из урбане умјетничке сцене.