Одржана свечана академија, градоначелник поручио: Будућност је дестинација за коју смо купили карте

 Фото: А. Чавић

Фото: А. Чавић

Уз бројне званице и пригодан културно-умјетнички програм у Банском двору одржана је свечана академија поводом Дана града.

Током обраћања на свечаној академији, градоначелник Драшко Станивуковић изразио је задовољство великим бројем присутних званица на свечаности када обиљежавамо 77 година од ослобођења Бање Луке, рекавши да се човјек гледа по томе колико има приајтеља, те да се та изрека може примијенити и на градове.

– Судећи по бројним делегацијама наших пријатељских градова који су данас са нама, могу да кажем да наша Бања Лука заиста има велики број пријатеља и да то много говори о њој. Почаствован сам вашим доласком, хвала што славите са нама Дан нашег града и дан слободе, али у ових 77 година није стала само слобода стали су и пркос и понос и стална борба за боље сутра – поручио је Станивуковић.

Истичући да иако би се о славној прошлости крајишке љепотице могло причати данима, градоначелник је рекао да вечерас жели говорити о будућности, јер од нас и наших дјела зависи шта ће у историју Бање Луке бити уписано када је овај период у питању.

-Будућност је дестинација за коју смо купили карте, будућност је дестинација на коју желимо стићи, дестинација на коју иду срећни народи, а ми то јесмо. Ми смо народ који је предодређен за успјех, а то показују битке које смо добили и све оне које ћемо добити. Ма колико смо пропатили једини наш излаз је да се заједничким снагама окренемо будућности – истакао је градоначелник Бање Луке.

Како је рекао, важна је прошлост, али њу је потребно посматрати кроз призму будућности и окренути се борби за боље сутра и борби за неку свјетлију будућност, јер ће нас памтити по томе колико смо корака направили према напријед, памтиће нас по дјелима која оставимо иза себе.

– Сваки човјек је задужбинар, када иза себе остави срећну породицу он је задужбинар, када засади дрво, оно ће постати његова задужбина, зато тежимо да иза себе оставимо добра дјела. Бања Лука први град Републике Српксе који суфинансира боравак дјеце у приватним вртићима и то је једна задужбина. Наша задужбина су и мостови које ћемо градити у овој години, наша задужбина је и Централно-обиљежје које ћемо посветити онима без чије борбе у протеклом Одбрамбено – отаџбинском рату данас не бисмо били овдје и не бисмо славили слободу – истакао је градоначелник.

Градоначелник је рекао да се може зидати без цемента и цигле и то културом, те најавио да ће Град Бања Лука улагати у културу.

-Све је на дохват руке, ако се човјек усуди, а ми смо се усудили да погледамо проблемима у лице и да се боримо за боље сутра и ту борбу ћемо наставити – нагласио је Станивуковић, закључивши своје обраћање ријечима -сви ми себе дугујемо некој дјеци, зато будимо часни потомци, да бисмо били поштовани преци.

Предсједник Скупштине Града Младен Илић честитао је свим суграђанима Дан града, рекавши да сви заједно заиста можемо бити срећни због оног у шта је Бања Лука израсла – а то је један уређен европски град.

– Дужност свих нас који обанашамо важне функције на челу Града је да се побринемо да Бања Лука настави свој тренд раста, да наставимо путем који ће унаприједити услове живота – истакао је Илић.

Српски члан Предсједништва Босне и Херцеговине Милорад Додик упутио је честитке руководству и свим грађанима Бање Луке поводом Дана града и дана кад је Бања Лука ослобођена.

– Бања Лука важи као један од центара антифашистичке борбе и борбе за слободу током Другог свјетског рата, а она је свој пуни значај добила формирањем Републике Српске, јер је Бања Лука њен главни административни центар. Осим тога Бања Лука је град младости, град спорта и зато је потребно да препознамо потребе овог града и радимо на унапређењу садржаја какав завређује главни центар Српске – истакао је Додик.

Свечаној академији, као изасланик предсједника Србије, присуствовао је министар унутрашњих послова Србије Александар Вулин.

– Част ми је што сам као изасланик предсједника Републике Србије Александра Вучића данас у Бањој Луци, у граду у којем се Србија много воли. Можда се нигдје тако искрено и тако беспоговорно Србија не воли као што се воли у Бањој Луци и Репзблици Српској. Увијек смо били један народ и тако ће и остати – поручио је он.

Павлина Радовановић, дјевојчица чаробног гласа са Косова и Метохије, добитница је награде Града младих.

Павлина је захвалила на овој како је казала лијепој и племенитој награди, рекавши да Бању Луку осјећа и сматра својим другом домом, те да се овдје осјећа безбједно, те да људе из Бање Луке осјећа као да су јој род.

Свечаној академији присуствовали су високи званичници Републике Српске и Србије, посланици Народне скупштине Републике Српске, министри у Влади Републике Српске, представници српског народа у заједничким институцијама БиХ, конзули Србије и Хрватске, градоначелници и начелници пријатељских градова како из земље тако и из Србије, Хрватске, Словеније, Сјеверне Македоније, Црне Горе и Израеала, одборници Скупштине Града, те друге јавне личности из града и Републике.