Од недјеље до недјеље: Бесплатни уџбеници, веће стипендије, погодности у јавном превозу, више садница за зеленију Бању Луку

 Фото: Град Бања Лука

Фото: Град Бања Лука

Седмицу коју испраћамо обиљежило је много значајних активности и одлука у циљу развоја града и на добробит суграђана.

Град ће и даље наставити да субвенционише јавни превоз, односно мјесечне карте за средњошколце, студенте и пензионере и након што је донесен нови цјеновник на 15. сједници Скупштине Града. Цјеновник, који значи да ће Град преузети терет поскупљења на себе за наведене категорије становништва, изгласан је без подршке Клуба одборника СНСД-а.

Такође, најављене су и друге погодности у намјери да се градски превоз што више прилагоди потребама грађана, па је тако у плану враћање линија које су укинуте на почетку епидемије вируса корона, а за основце који до школе имају мање од четири километра најављено је да ће Град субвенционисати мјесечне карте.

Уз све то, Град ће и даље да плаћа превоз средњошколцима и студентима из породица са четворо и више дјеце, те се и даље иде у правцу да пензионери који имају најнижу пензију, остваре право на потпуно бесплатан превоз.

На истој сједници Скупштине Града донесена је одлука о повећању стипендија ученицима и студентима, што је први пут након 15 година.

Усвојена је и нова одлука коју је предложио градоначелник Драшко Станивуковић, а према којој је инвеститор који гради колективни стамбено-пословни објекат, колективни стамбени објекат или пословни објекат површине веће од 1.000 квадрата, дужан да обезбиједи садњу једног дрвета на сваких 500 квадрата површине.

И ове године, Град ће финансирати уџбенике за дјецу основних школа, од петог до деветог разреда.

-Поред свих потешкоћа са којима се свакодневно суочавамо на сваком пољу, ми настављамо да реализујемо наша обећања. Нека смо испунили, од неких не одустајемо. Када су у питању уџбеници, и ове године град Бања Лука је расписао 3 милиона КМ вриједан тендер, дакле милион и по КМ за ову школску годину, те милион и по КМ како би и за наредну обезбиједили уџбенике за све основце – рекао је градски менаџер Бојан Кресојевић.

У седмици која је иза нас, Град је добио Одлуку Уставног суда Републике Српске, којом се оспорава Регулациони план дијела централног подручја града Бање Луке из 2018. године.

Градоначелник Драшко Станивуковић истакао је како та Одлука може да значи метеор за наш град, јер ова Одлука не дјелује само на Бању Луку, него може да се односи и на цијелу Републику Српску.

-Ово је потенцијално стотину милиона КМ тужби према Граду. Из неких процедуралних грешака које постоје, то се десило. Али напомињем да оне постоје 17 година, и то не само у нашем граду, него и у цијелој Републици Српској. То је лоша пракса – истакао је он.

Представници Града Бање Луке изашли су на терен након што су запримили неколико позива од Удружења родитеља дјеце обољеле од малигних болести „Искра“, а у вези са клизиштем које се покренуло на Паприковцу изградњом гаража за потребе Универзитетског клиничког центра Републике Српске.

Истакли су да  градска инспекција нема надлежност да реагује, али да Градска управа осјећа одговорност да се укључи у рјешавање проблема који се дешавају на подручју града.

Штаб за ванредне ситуације одржао је још једну сједницу, те је одлучено да ванредна ситуација у појединим мјесним заједницама у вези са питањем водоснабдијевања, због изузетно високих темепература које су најављене за наредне двије седмице и даље остаје на стази.

Истовремено, због суша и високих темепратура, предузеће „Водовод“ а.д. Бања Лука упутило је апел свим потрошачима да рационално троше воду, док апел стиже и из Ватрогасне бригаде, који су најавили појачане контроле у наредним данима због учесталих пожара.

Најављена је и помоћ пензионерима, и то на два начина – директно и индиректно.

– Ми ћемо помоћи пензионерима, што су од нас тражили, али ми смо одлучили да то урадимо на два начина -директно и индиректно. Дакле, 40.000 пензионера из Бање Луке добиће свој новац, како су и рекли да желе, а ми ћемо то завршити. Добиће свој новац, али ми смо одлучили да им помогнемо и на други начин, дакле кроз наша предузећа, као што су Водовод и Еко – топалане – рекао је градоначелник.

Расписан је и тендер за избор извођача за наставак реконструкције Улице краља Александра I Карађорђевића, те ће тако дотрајалу саобраћајницу према Мотикама замијенити модеран пут са комплетном припадајућом инфраструктуром, али и тендер за комплетну реконструкцију главне саобраћајнице кроз Куљане.

У оквиру обнове пута према Бањ брду, асфалтиран је дио паркинг простора, односно исцртана додатна паркинг мјеста уз саобраћајницу.

У Градској управи уприличен је и пријем за чланове Дајак клуба Бања Лука, а поводом остварених запажених резултата на различитим такмичењима у протеклом периоду.

Протекле седмице, почела је и редовна годишња акција уклањања амброзије са јавних површина у граду и трајаће док траје цвјетање ове алергене биљке до краја септембра.

Одјељење за друштвене дјелатности у сврху реализације општих циљева Програма развоја спорта града Бања Лука за период 2018-2022. године расписало је Јавни позив за учешће у реализацији пројекта “Спорт доступан дјеци“, који подразумијева суфинансирање чланарина у класификованим спортским организацијама I и II категорије спортова.

Спортска дворана „Центар“ добила је нове телескопске трибине, за шта је из буџета Града издвојено 105.300 КМ, те је тиме је употпуњен садржај овог савременог простора намијењеног за тренажне процесе, али и за одржавање бројних такмичарских активности.

У организацији Пливачког клуба „Борац“, на Градском олимпијском базену овај викенд одржава се 11. Међународни „Борац TeleGroup Grand Challenge“, који ће окупити више стотина пливача из десетак земаља.

Трком дајак чамаца, завршава овогодишње „Љето на Врбасу“, а у оквиру ове манифестације одржани су и „Плес под звијездама“ те „Бисокоп на отвореном“.