Градоначелник: Недопустиво да још немамо Нацрт ребаланса, идемо у правцу најбољих рјешења за центар града

 Фото: А. Чавић

Фото: А. Чавић

Градоначелник Драшко Станивуковић упитао је зашто ни на овој сједници Скупштине града Бање Луке нема Нацрта ребаланса буџета и да ли по том питању ико раузмије Бању Луку.

-Нацрт је темељ на основу кога долазимо до приједлога буџета. Ми ако сада имамо нацрт до приједлога можемо доћи тек некада у новембру или децембру, али смо на овај начин одлуком Скупштине Града, њиховом жељом или неодговорношћу, дошли у ситуацију да је питање да ли ћемо уопште имати ребаланс, који је за 30 милиона КМ већи и који треба да распоредимо и на најбоље пројекте, али и да покријемо одређене ствари у буџету – казао је градоначелник у паузи скупштинског засједања.

У преводу, како је додао, без ребаланса буџета може се доћи у ситуацију да Центар за социјални рад не може да исплати плате својим запосленим.

-Нећу рећи да је Центар у неком сегменту неодговоран јер им је инспекција наложила да запосле додатне раднике, што значи да им треба више новца. Без ребаланса буџета нпр. Центар може доћи у проблем да запосленим исплати плате. Градоначелник није одговоран за то, он предлаже, али Скупштина неће да разматра Нацрт ребаланса – поручио је градоначелник.

Нагласио је да данас као одговоран градоначелник може да каже да разумије Владу Републике Српске шта значи када немате ребаланс.

-Републички ниво данас расправља о другом, а ми не можемо ни о нацрту ребаланса буџета. Постављам питање да ако Град разумије ситуацију у којој се налази Република Српска, разумије инфлацију и свјетску кризу, да ли ико разумије Бању Луку. Недопустиво је да од јуна када је спреман, ми још немамо ребаланс буџета. И даље се наставља пракса да Скупштина буде у складу са оним што је важно њим,а а избацују се тачке које су стратешки важне за град – нагласио је градоначелник.

Он је казао да је увјерен да ће Скупштина данас прихватити његову иницијативу за реалокацију средстава којим би била повећана плата радницима Центра за прешколско васпитање и обрaзовање за 50 КМ.

-Могу да кажем да су моје ријечи биле исправне, оне које сам им поручио у вријеме штрајка, а то је немојте да штајкујете, није вријеме за то, изборићемо се и добићете повећање. Иначе, повећање плата је нешто што сам предложио још у августу, не само за раднике Центра него за све установе – казао је он.

Осврнуо се и на питање у вези спора између предузећа „Чистоћа а.д  Бања Лука“ и „Деп-от“, наглсивши да и даље морају да се одвијају све радње у вези са хигијеном града.

-Преузели смо иницијативу, чак и да водимо једну врсту дијалога. „Чистоћа“ и „Депот“ мора да обављују своје активности. Постојe различити интереси и ставови и када се суоче настају велики проблеми. Град треба да пронађе рјешење и радимо по принципу да се чистоћа града не смије довести у питање – навео је градоначелник, додајући да су ово стање – посљедица ранијих одлука градских скупштина.

Категорички је одбио инсинуације у вези са израдом регулационог плана за централно подручје града.

-Имамо изазов када причамо о кину Козара који може потрајати. С друге, стране имамо кристално јасну ситуацију са хотелом Палас гдје имамо инвеститора који хоће да уложи 75 милиона КМ. Дакле, овај инвеститор мора да чека рјешење изазова са кином, а  то не можемо допустити. Такође имамо јасну ситуацију у вези са изградњом Централног спомен обиљежја. Зато смо донијели одлуку да подијелимо регулациони план за центар у више цјелина – појаснио је он.

Када је ријеч о кину Козара, он је подвукао да се сада тек доноси одлука о покретању израде регулационог плана, а како ће изгледати коначно рјешење зависи од грађана, инвеститора…

У наредном периоду, градоначелник је најавио да ће се срести са становницима у том дијелу Бање Луке.

-Трудићемо се да пронађемо све могуће консензусе, да не добијемо тужбу. Опходимо се врло рационално. Радимо за интерес Града – закључио је градоначелник и додао да сви регулационе планове који се сада раде – раде се у складу са Урбанистичким планом, који је у завршној фази.