Музички павиљон Парка „Петар Кочић“: Отворена изложба „Шта је нама наша борба дала“

 Фото: С. Ћуковић

Фото: С. Ћуковић

У Музичком павиљону Парка „Петар Кочић“ вечерас је отворена изложба узмјетнице Јелене Медић „Шта је нама наша борба дала“.

У питању је осмомартовски улични миље, у склопу којег су постављени портрети спортисткиње Горице Билак – Моцоња из њеног најрањивијег периода живота, када се борила са карциномом.

Градоначелник Драшко Станивуковић рекао је како је поносан што је управо њему припала част да отвори једну овакву изложбену поставку, која свједочи о борби једне жене за сопствени живот.

-Част ми је што је Град партнер у једној оваквој причи. Велика завхалност Горици Билак – Моцоња што је испричала једну овакву причу свима нама. Ја сам данас овдје формално као први човјек Града, али ви сте први људи Бање Луке – поручио је градоначелник.

Према његовим ријечима, онај ко се сусрео са оваквом борбом, први је човјек овог друштва и цијеле државе.

-Ваша величина да своју борбу подјелите са нама, који можда не бијемо тако тешку битку, али бијемо неке друге битке, дају нам додатну снагу. Захваљујући овој изложби ми данас добијамо додатну храброст да не осуђујемо, да мало више разумијемо и да погледамо мало више унутар себе – поручио је он.

Додао је како је управо ова изложба велики помак за наш Град, те је искористио прилику да захвали ауторки Јелени Медић те спортисткињи хероини Горици Билак – Моцоња на једној овако важној поставци.

Ауторка изложбе Јелена Медић истакла је како у 21. вијеку види да је борба за женска права апсолутна истина и неминовност је један енорман терет прекомјерних друштвених улога.

– Све тековине 8. марта које су заиста дивне, то су нам омогућиле неке жене прије нас својом борбом. Али мислим да та борба треба да се окрене ка нечему другом и да престанемо да се боримо, да узмемо нека права за себе. У том правцу, сарадња са Горицом Билак – Моцоња је судбински сусрет који обликују живот у жељеном смјеру – поручила је Јелена Медић.

Додаје како, уколико се осврнемо око око себе, најхрабрије и најјаче жене данашњице, оне које су постале симбол осмомартовске револуције, редом се разбољевају када би требале да достижу пуну зрелост или остају саме да се носе с безброј преузетих друштвених улога.

-Често штетимо себи на тај радикалан начин. Снажне и способне жене, када прелазе у зрелу доб се разбољевају – рекла је она.

Свој пут и своју животну борбу испричака је пред присутним спортисткиња Горица Билак – Моцоња.

Како каже, два пута је прележала карцином.

-Први пут се десило када сам имала 23. године и јавило се хиљаду питања. Када сте млади и када вам се дешавају такве ствари не можете да размишљате о неким процесима које би се требали унутар вас дешавати – поручила је она.

Додатно, рекла је је одлучила да се фотографише, јер јој је то увијек била жеља.

-Одлучила сам баш тада, у својој борби да пристанем да ме Јелена фотографише, када сам имала осам килограма вишка и када нисам имала косу. Погледала сам фотографије и рекла сам себи да сам прелијепа. Јелена ме у новембру мјесецу питала да изложимо ове фотографије. Прво сам се двоумила, али сам на крају пристала – рекла је она.

Министарка просвјете и културе Републике Српске Наталија Тривић поручила је како још једна ауторска изложба Јелене Медић приказује све оне друштвене промјене.

-Симболичан назив изложбе који шаље поруке како смо заборавиле да будемо једноставне жене у друштву, у коме се од нас очекује да будемо што боље мајке, жене, пословне жене и слично – поручила је министарка.

Изложбену поставка умјетнице Јелене Медић ”Шта је нама наша борба дала” сви заинтересовани имаће прилику да погледају до 26. марта на стаклима Музичког павиљона у Парку Петар Кочић, а исту је подржао Град Бања Лука у оквиру манифестације ”Живот жена“.