Мандић: Подземни и надземни контејнери за уредан и чист град

 Фото илустрација

Фото илустрација

-Већ сада имамо резултате велике студије управљања чврстим отпадом на територији града Бање Луке коју смо започели у сарадњи са Европском инвестиционом банком. На основу тих студија кренули смо у примјену различитих мјера. Једна од тих мјера јесте уградња подземних и надземних контејнера у граду на Врбасу.

Рекао је ово овлаштени потписник Одјељења за комуналне послове, Бориша Мандић који је нагласио како је највећа предност подземних контејнера њихова велика запремина.

-Они су пет метара кубних и као такви мијењају пет мањих контејнера које сада имамо у граду. Ипак они су велики, укопани су три метра у земљу и наравно да није могуће у цијелом граду поставити их, али постоје локације гдје то можемо урадити – навео је он.

Казао је како је план градске администрације да уграде најмање 20 подземних контејнера годишње.

-Ово је сигурно до сада највећа активност у циљу смањења отпада у нашем граду. Велики кораци су учињени иако смо на самом почетку. Очекују нас велике промјене у наредном периоду и надамо се позитивној реакцији Бањалучана и прихватања промјена у новом начину управљања отпадом у нашем граду, а све с циљем како бисмо живјели у љепшој и уређенијој средини. Уз нове подземне и надземне контејнере, замијењени су скоро сви стари надземни контејнери у центру града новим контејнерима већег капацитета и другачијег начина пражњења, који ће свакако допринијети бољој хигијени контејнерских мјеста – истакао је он.

Мандић је поручио и то како су уграђени подземни контејнери на локацијама у улицама Боре Станковића код гробља Свети Пантелија у Борику, Марије Бурсаћ код Соколског дома, Новице Церовића у Борику, Проте Ненада Костића у Лазареву.

Додао је и како је у току изградња на локацијама у улицама Романијска, Ранка Шипке и Драгана Бубића.

-У току је и изградња „зелених острва“  односно локација са постављеним рециклажним контејнерима за разврставање отпада као што је стакло, папир и пластика на четири мјеста, односно у улицама Горана Радуловића Бимбе код дворане „Центар“, Симе Шолаје, Ивана Фрање Јукића код Старог занатског центра и Српске улице – казао је он.

Додао је и то како је у завршној фази припрема плана одвоза кабастог отпада, као још једна мјера која ће засигурно олакшати грађанима да се ријеше непожељног отпада, а све како би имали чист и уредан град.

-Ово је само једна од мјера управљања чврстим отпадом, док је друга изградња рециклажних дворишта и зелених острва у које ће грађани моћи у сваком тренутку да одложе кабасти отпад и различите врсте отпада. Циљ је да се, у складу са Европским стандардима, смањи количина отпада која заврши на депонији, а да што већу количину отпада рециклирамо. Према актуелним процјенама, готово 50 одсто отпада могуће је прерадити. Стога је сљедећа мјера изградња зелених острва у сваком насељу, у којима ће бити постављени рециклажни контејнери и велики контејнери за кабасти отпад – казао је Маднић.