Градски менаџер: Приоритет Града је пружање подршке пољопривреди и производњи здраве хране

Један од главних приоритета ове градске администрације јесте пружање подршке домаћим пољопривреднцима, а самим тим и производња домаће хране.

Поручио је ово градски менаџер, Бојан Кресојевић, који је додао да је циљ оснажити домаћу пољопривреду, што ће свакако и пољопривредницима дати вјетар у леђа.

-Не смијемо дозволити да увозимо нпр. кромпир са Новог Зеланда и бијели лук из Кине, а имамо највише обрадивог земљишта по глави становника. Таквог увоза биће и даље, јер нисмо у прилици радикално и у кратком року мијењати структуру увоза, али се поставља питање како је могуће да једемо воће и поврће са тако далеких тржишта, а ми имамо све предуслове за њихову производњу – упитао је градски менаџер.

Додаје како се пољопривредници са свим изазовима носе храбро и углавном сами, те да је управо због тога неопходно радити на интегрисаном приступу развоју пољопривреде који за исход треба да има повезивање пољопривредника са потрошачима у ланцу у којем ће пољопривредници бити задовољни са оствареним приходом, а потрошачи да добију здраву храну.

Ипак, поручује градски менаџер, Граду је на овом задатку потребна помоћ.

-Овај задатак не може Град да изнесе сам без партнерства са републичким и државним нивоом власти. Он што са друге стране Град може, јесте да подршком кроз субвенције и њиховим прилагођавањем стварним потребама пољопривредника пружи подршку развоју предузетнишва и малог бизниса у производњи, преради и промету здраве хране, посебно укључивањем што већег дијела становништва из руралних крајева који имају здраву земљу на којој би могли гајити здраве пољопривредне производе – рекао је он.

Додао је да је идеја Града да пружањем подршке производњи и програмима здраве хране прошири обухват произвођача, односно да се они који имају земљу и услове да се баве пољопривредом охрабре и подрже како би се укључили у овај процес.

-Анимирање и укључивање руралног становништва у овај процес допринијеће и ревитализацији села, бржем развоју сеоских насеља и слично, а тиме и расту њиховог животног стандарда. У прилог наведеној тврдњи говори и чињеница да је овогодишњим Програмом и Правилником о условима и начину остваривања подстицајних средстава за развој пољопривредне производње од 5.августа ове године предвиђена финансијска подршка пољопривредним произвођачима у износу од 1,2 милиона КМ, а за биљну производњу, анималну производњу, производњу гљива, набавку пољопривредне механизације и пласман производа – рекао је градски менаџер.

Ипак, додаје да новина у односу на претходне године је што за набавку механизације могу поднијети захтјев сви они који имају земљиште на којем би узгајали житарице, љековито биље, воће, поврће и друге ратарске културе без обзира на то да ли се већ баве пољопривредном производњом или тек желе да почну да се баве пољопривредом.

-Досадашња пракса је била да за ову врсту подстицаја могу поднијети захтјев само они пољопривредници који имају већ засијане и припремљене површине, чиме су искључени они који тек желе да започну своју пољопривредну производњу, чиме је проширен обухват оних који имају право да аплицирају на овај градски подстицај. Такође, треба нагласити да је у оквиру подстицаја предвиђена први пут и финансијска подршка за противградну заштиту тј. за набавку противградне мреже, све са циљем заштите усјева од града и свођења ризика од штете на прихватљив ниво – закључио је градски менаџер, Бојан Кресојевић.