Градски менаџер предложио Влади Републике Српске: Ограничити цијену пелета на 400 КМ по тони

 Фото: А. Чавић

Фото: А. Чавић

Градски менаџер Бојан Кресојевић предложио је Влади Републике Српске да донесе уредбу о ограничењу цијене пелета на 400 КМ по тони.

-Влада Републике Српске и Савјет министара БиХ не желе да смање цијену пелета. Не постоји нити једно друго образложење за ситуацију у којој произвођачи пелета имају забрану извоза, али не продају пелет на домаћем тржишту, већ чекају да извезу по екстра добити, а да буџет грађана Републике Српске од тога нема ништа односно да се грађани, као што је то и сада случај, гуше у високим цијенама пелета – казао је Кресојевић на данашњој конференцији за новинаре.

Цијена пелета, како је навео – сада је око 900, па чак и хиљаду КМ по тони, иако трошкови пословања не прате тај ниво цијена.

-Не постоји нити једно друго образложење него да Влада Републике Српске и Савјет министара не желе да смање цијену и да постоји договор са произвођачима да буде status quo, у којима је до 31. октобра забрањен извоз пелета. С друге стране, прозивођачи пелета не извозе, а нити на домаћем тржишту продају тај пелет. То је ситуација која не одговара никоме, наизглед – појаснио је градски менаџер.

Након 31. окотбра ће, истиче градски менаџер – произвођачи пелета на основу повољне цијене које имају према Шумама Републике Српске, извозити на инострано тржиште уз екстра профит.

-Оно што је правилна реакција на ову ситуацију јесте да Влада Републике Српске донесе уредбу о ограничењу цијене пелета на 400 КМ и да се по томе угледају на Владу Републике Србије, која је донијела уредбу о ограничењу цијене пелета. Такође, у овој ситуацији разумно је и да Савјет министара БиХ донесе одлуку којом ће се омогућити извоз једне тоне пелета тек након што се продају двије тоне пелета на домаћем тржишту и да та одлука траје за цијелу сезону – рекао је градски менаџер.

Истиче да је то сасвим једноставно рјешење како да се цијена пелета сведе на нормалан ниво на цијену од 400 КМ по тони.

Састанак у Градској управи
Приједлог мјера за смањење цијене пелета требало је да буде и тема данашњег састанка у Градској управи, а на који су нису одазвали позвани представници Министарства пољопривреде, шумарстава и водопривреде Републике Српске, Привредне коморе Републике Српске и Шума Републике Српске.

-Не постоји ниједан други закључак који се из овог може извући, него да је њихово дјеловање синхронизовано и да води у том правцу да не постоји воља да се смањи цијена пелета. Парадоксално је да имамо природну сировину коју ћемо да извозимо по екстра цијени након 31. октобра, а да грађани Бање Луке тиме ништа не добијају него губе – закључио је Кресојевић.

Појаснио је да је Министарство пољопривреде, шумарстава и водопривреде Републике Српске позвао на састанак са намјером да учествују у креирању рјешења које би у коначници довело до смањења цијена пелета.

-Ово министраство треба да буде дио тима који ће регулисати ово рјешење. Логично је да се на домаћем тржишту подмире потребе за пелетом па да се онда извозе одређене количине, а управо Министарство пољопривреде, шумарстава и водопривреде Републике Српске може да оцијени које су то могућности за производњу и које су то потребе за дрвном прерађевином какав је пелет. Тек онда се укључује ресорно министарство трговине и предлаже Влади Републике Српске уредбу о ограничењу цијене – навео је градски менаџер.