Градски менаџер о ревитализацији „Акване“: Обезбиједићемо позитивно пословање и донијети нове садржаје за младе

Градски менаџер Бојан Кресојевић поручио је да ће актуелна градска администрација кроз план ревитализације ЈП „Аквана“ обезбиједити репрограм и измирење свих доспјелих обавеза, као и позитивно пословање овог предузећа, али и понудити нове садржаје за младе.

-Претходна градска администрација оставила је „Аквани“ више од 11,7 милиона КМ акумулираног губитка и преко 5,5 милиона КМ неизмирених обавеза, а ми ћемо вратити „Аквани“ давно изгубљени сјај – нагласио је он.

Кроз план за ревитализацију, како је казао – обезбиједиће се да се репрограмирају и измире све доспјеле обавезе.

-Обезбиједићемо позитивно пословање овог предузећа и донијећемо нове садржаје за наше најмлађе и омладину. Успјели смо немогуће, а то је обезбиједимо нормално функционисање Градског олимпијског базена и док је „Аквана“ била блокирана више од стотину дана. Успјећемо и у потпуности ћемо оживјети „Аквану“, јер Бања Лука то заслужује – закључио је градски менаџер.

Подсјећамо, Град Бања Лука уложио је максималне напоре у протеклом периоду како би се ријешили проблеми наслијеђених дуговања „Акване“, како би то предузеће и Градски олимпијски базен могли нормално да функционишу, а радници да добију заостале плате.

О спору између предузећа „ДЕП-ОТ“ и „Чистоћа“ 
Градски менаџер осврнуо се и на спор између предузећа „ДЕП-ОТ“ и „Чистоћа“, истичући да он датира још од оснивања регионалне депоније.

-Захваљујући констуктивним састанцима увјерен сам да ће овај проблем да буде ријешен – казао је Кресојевић.

Како је појаснио, када је Скупштина града 2003. године изузела земљиште од  предузећа „Чистоћа а.д“ Бања Лука које се налази у Рамићима, гдје је и сама депонија изграђена, „Чистоћа“ је сматрала да је оштећена и сходно томе покренула је бројне поступке што је резултирало тиме да је то земљиште уписано управо на „Чистоћу“.

-С тим резултатом нису сагласни ни Град ни „ДЕП-ОТ“. Због тога смо и одржали низ конструктивних састанака са управама ова два предузећа. То је нешто што нам даје за право да вјерујемо да ће овај проблем ипак бити благовремено ријешен, иако је веома комплексан – нагласио је градски менаџер.

Додао је да, оно што слиједи у наредном периоду јесте повећање капацитета „ДЕП-ОТ-а“ за одлагање отпада што је потребно урадити већ почетком наредне године.

-Након тога слиједи рјешавање имовинско-правних односа – додао је он.

Када се говори о енергентима, врло је сложена ситуација, али не само у Републици Српској, него у читавој Европи.

-На састанцима смо идентификовали да постоје финансијски недостаци за идућу годину. Прије него дођемо до неког коначног рјешења, иницирао сам према Влади Републике Српске, али и Савезу општина и градова да се формира тим који ће предложити мјере као одговор на инфлацију. Енергенти су један од тих сегмената – рекао је он.

Додао је да ограничење цијене пелета и регулација извоза да се 50% продаје на домаћем тржишту, коректно рјешење.