Градоначелник: Радили смо најбоље у датим околностима, поносан сам на све што смо урадили за двије године

 Фото: А. Чавић

Фото: А. Чавић

Урадили смо најбоље и максимално колико смо могли у датим околностима у двије године, које су иза нас.

Поручио је ово градоначелник Драшко Станивуковић, коментаришући двије године мандата ове градске администрације.

-Најбољи одраз свега онога што смо урадили, нашег посла, јесу избори који су били, када сам добио највећу подршку својих суграђана. Преузели смо Град у вријеме пандемије корона вируса, ове године сам Град водио у вријеме инфлације и свјетских сукоба, а све то је праћено сједницама које се нису одржавале, те свим потешкоћама и опструкцијама. Ипак, успјели смо да завршимо наша највећа стратешка питања – бесплатне уџбенике, као и бесплатна легализација о којој раније нисмо говорили. Око 100.000 кућа ће бити легализовано, некада је требало да се плати између 7 до 20 хиљада КМ, а данас је то потпуно бесплатно – рекао је он.

Уз све то, казао је како је јавни превоз повољнији за више категорија суграђана, и то у доба када цијене горива расту.

-То је за нас успјех. Поред тога, субвенционишемо и приватне вртиће. Морам да кажем да пратимо раст цијена приватних вртића, хране. Подсјећам да наше субвенције за вртиће у овом моменту износе 60 КМ, али напомињем да смо ту одлуку донијели прије двије године. Сада идемо да подигнемо висину субвенције на 80, па на 100 КМ у наредном периоду.  Све то су дугогодишњи проблеми – нагласио је он.

Када је ријеч о задужењима и кредитима, на том пољу је такође много тога урађено, што се и види на финансијама Града.

-Ми смо вратили 30 милиона КМ кредита, и то се свакако осјети на финансијама Бање Луке, на потенцијалу нашег буџета. Осјети се и када сте у преговору са фирмама и институцијама које су спремне да улажу у ваш град, у вашу државу.  Са друге стране, краткорочних кредита Бања Лука нема, а сви други имају, од Владе Републике Српске па надаље. Све то смо ми успјели, упркос свим изазовима са којима смо се суочавали – рекао је градоначелник.

Додао је како је посебно поносан што је управо он покренуо иницијативу за изградњу Централног спомен – обиљежја.

-То је дуг према онима који су стварали Републику Српску. Уз све то, радићемо и хотел Палас. Доводимо инвестицију вриједну 70 до 80 милиона КМ. Хотел Палас је ругло у центру града, које ту стоји 37 година, а ми смо се с тим ухватили у коштац. Уређујемо и обале ријеке Врбаса, деценијама се томе нико није посветио. За процес водоснабдијевања обезбиједили смо 30 милиона КМ. Довели смо и стране инвеститоре, а Скупштина није дигла руку за такво нешто – нагласио је он.

Поручио је како је Бања Лука максимално туристички посјећена.

-Организовали смо највећи број концерата, фестивала, били смо домаћин Свјетског првенства у рафингу, направили велики број фестивала, за  прољеће, љето, зиму. Продужили смо радно вријеме угоститељима, а све због нашег туристичког потенцијала – додао је он.

Све политике Града дошле су до 55 хиљада домаћинстава у Бањој Луци, те је сваки други човјек добио финансијску подршку.

-Подршка је усмјерена спорту, превозу, породиљама, пензионерима. Напомињем да буџет Бање Луке припада народу. Сматрам да смо за двије године урадили велики посао, иако су опструисане многе стваре. Постали смо велико градилиште – нагласио је градоначелник.

Он је додао да у Бањој Луци преко 20 година није изграђена ниједна школа, те да су и мјештани Чесме мост чекали од 2014. године.

-Послије мајских поплава 2014. године нико није покренуо причу око изградње моста у насељу Чесма. Такође, ниједна школа није била изграђена за више од 20 година. Ми сада градимо једну, а наредне започињемо другу школу, једну у Ади, другу на Паприковцу. Живимо сваки пројекат, а резултати се осјете, то је нешто што је квалитетно и ја сам поносан на то. Без подршке Владе Републике Српске, без кредитних средстава, урадили смо више него што су моји претходници – закључио је градоначелник Станивуковић.