Градоначелник присуствовао обиљежавању 80. годишњице страдања Срба из Поткозарја и Пискавице

 Фото: С. Ћуковић

Фото: С. Ћуковић

Градоначелник Драшко Станивуковић присуствовао је данас литургији и помену убијеним Србима, жртавама масовног покоља, који су починили припадници фашистичке НДХ у Поткозарју и Пискавици 1942. године.

-Улазили су у куће, у школе убијали су све, од оних најмлађих до оних најстаријих. Имали су јасан циљ – истријебити српски народ, промијенити демографску слику Бање Луке као тада средишта једне шире регије, али нису у томе успјели. Нису успјели у једној нацистичкој, фашистичкој идеологији која је оставила голготу не само српском него многим другим народима и цијелом свијету – казао је градоначелник Станивуковић.

Како је казао о највећим страхотама свједоче они који су их преживјели од тог 5. до 12. фебруара 1942. године на подручју Дракулића, Шарговца, Мотика па до поткозарских села.

-Сви су прошли једнаку голготу. Недавно смо одали помен жртвама у Дракулићу и околним селима, а данас овдје мјештанима поткозарских села који су страдали прије осам деценија. На нама је да овдје долазимо, да се помолимо и да опростимо, не заборавимо, извучемо поуке и поруке, присуствујемо литургији и да урадимо онолико колико можемо – казао је он.

Изразио је захвалност потомцима жртава што је прије седам година на прави начин започело обиљежавање страдања мјештана овог краја.

-Прије свега, као човјек али и градоначелник захвалан сам породици Милаковић која је међу другим породицама Ђуђића, Шутиловића, Поповића у поткозарским селима, иако су прошли голготу и страдање, опстали и остали и што његују културу сјећања која је кључна. Захвалан сам им што су у име свих ових људи покренули иницијативу за изградњу спомен обиљежја и Град ће то да прати и подржи јер је то наша дужност и обавеза – навео је градоначленик.

Поручио је да је управо култура сјећања кључна и једина која ствара колективни идентитет и свијест.

Предсједник Удружења грађана „Козара“, Зоран Милаковић казао је да је на данашњи дан прије 80 година убијено близу 600 цивила и да су многа огњишта тада трајно угашена.

-Један примјер је породица мога оца, гдје је од десет укућана он једини преживио тог 12. фебруара 1942. године. Убијена су му два рођена брата, двије снахе и петоро дјеце, од којих је најмлађе имало само шест мјесеци, а најстарије дијете је имало 12 година. Сви су убијени без испаљеног метка – казао је Милаковић.

Како је рекао, његов отац који је преживио више логора, вратио се на спаљено огњиште и основао породицу.

-Ми његова дјеца причамо о томе и не дамо да се заборави. Раније се ћутало, али се прије седам година почео одржавати овај парастос и нећемо дати да се заборави – поручио је он.

О страхотама које су мјештани поткозарских села прошли, свједочи и данас осамдесетосмогодишња мјештанка Данка Милаковић.

-Имала сам осам година када се десио тај страшни злочин, али се и данас сјећам свих тих страхота – казала је она.

Данашњем помену присуствовао је и предсједник Скупштине града Бање Луке, Младен Илић, представници градског Одјељења за борачко-инвалидску заштиту, ресорног Министарства рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске, одборници у Скупштини града Бање Луке и мјештани поткозарских насеља.