Градоначелник о случају „Екватор“: Свако ко се бави јавним новцем је јавна личност

 Фото: С. Ћуковић

Фото: С. Ћуковић

Градоначелник Драшко Станивуковић обратио се данас медијима поводом случаја „Екватор“, због којег је крајем јануара ове године са рачуна Града Бање Луке скинут износ од 2 милиона КМ у корист ове компаније.

-То је озбиљан проблем. Град за неке служи као плијен, а онда тај плијен дијеле међусобно. У свему овоме је учествовало више лица, од судија па надаље – рекао је градоначелник.

Коментаришући наводе да власник компаније „Екватор“ д.о.о, Ђорђо Давидовић, није јавна личност, градоначелник Станивуковић је поручио да свако ко се бави јавним новцем јесте јавна личност и мора да сноси одговорност за своје поступке.

Подсјећа да је власник фирме „Екватор“ д.о.о новац од Града пребацио на другу фирму, како не би измирио дуг Граду.

-Постоје људу у правосуђу који потписују такве одлуке. Судија Гордана Војводић је потписала да новац не иде фирми „Екватор“, којој је Град дужан, него фиктивној фирми коју је основао такође Ђорђо Давидовић. Да је новац отишао на рачун фирме „Екватор“, онда би Граду био враћен износ од 400.000 КМ, које нам је управо „Екватор“ д.о.о. дужан. Закон о унутрашњем платном промету Републике Српске каже да цесија не може бити урађена уколико је та фирма под стечајем или банкротом, ако је дужна. Како тај закон не важи за суд? – рекао је градоначелник.

Објаснио је да постављени билборди нису мета на чело никоме, те да он мора да искористити сва средства како би бранио интересе Града.

Градоначелник истиче да ће имена свих оних који покушају нешто овако или слично, бити објављена.

– Шта бисте ви урадили? Мене боле та два милиона. Постоје људи који преко судова отимају новац за земљиште које је градско, које је од претходних лица купљено за 300.000 КМ, да би Граду било наплаћено 2 милона КМ. То је 1, 7 милиона КМ разлика у цијени – рекао је градоначелник.

Поручио је још једном како о томе неће да ћути, додавши како има сазнања да поједине зграде које је ове фирма гради немају грађевинску дозволу.

-Поједине зграде у насељу „Нови Борик“ немају грађевинску дозволу. Не знам када је ово грађено, али знам да су на овај начин преварени и станари. Грађани не могу шупу да саграде без грађевинске дозволе, а он је саградио зграде – рекао је он.

Градоначелник Станивуковић каже како је Град само од тих зграда требао добити неколико милиона КМ по основи издавања грађивинских дозвола, те додаје да, поред изношења проблема у јавност, Град предузима и правне мјере.

– Неке смо већ предузели. Забиљежили смо извршење на сву имовину Давидовића. Подносимо и кривичну пријаву против Гордане Војводић, те иде и притужба на њен рад ВСТС – у. Даље, подносимо тужбу за утврђивање права на својину земљишта гдје је котловница. Ми смо платили 2 милиона КМ, а то још увијек није градско – рекао је градоначелник.

Додао је како су поднијели и тужбу за утврђивање ништавности те цесије, те ће ићи и резвизија ка Врховном суду Републике Српске о поступку у коме је „Екватору“ утврђено право да скине 2 милиона КМ са рачуна Града.

-Уз све то, изјављена је и жалба на рјешење јер је Град одбијен да се ова цесија испита. Сваки предмет компаније „Екватор“, односно Ђорђа Давидовића ће доћи до мене. Све ће се правно испитати од почетка – рекао је он.

Градоначелник Станивуковић је поручио како нема овлаштења попут Тужилаштва или полиције да би се на тај начин бавио оваквим случајевима, али да је његова дужност да изнесе све у јавност и бори се кроз надлежности које има Град.

Уз то, градоначелник је још једном позвао све надлежне институције да раде свој посао.