Градоначелник на отварању изложбе посвећене бившем потпредсједнику Српске Николи Кољевићу

Изложба „Путеви професора, ствараоца и државотворца: проф. др Никола Кољевић (1936-1997)“, аутора историчара МА Остоје Раилића отворена је у Музеју Републике Српске.

Посјетиоцима су представљена 83 предмета и документа и 27 фотографија, а грађа изложбе представља значајан историјски извор, не само за проучавање личности и дјела Николе Кољевића, већ и осталих сегмената историје Републике Српске.

Отварању изложбе, која је окупила представнике јавног, политичког, црквеног и друштвеног живота Бање Луке и Републике Српске, те бројне поштоваоце његовог рада и дјела, присуствовао је и градоначелник Драшко Станивуковић.

– Част ми је што сам данас на овом мјесту онда кад се присјећамо нашег суграђанина, нашег пријатеља и човјека који је оставио велики завјет нама новим генерацијама које долазимо о нашој неупитној и трајној Републици Српској – поручио је градоначелник.

Говоривши о професору Кољевићу, градоначелник је рекао да је ријеч о човјеку који је иза себе оставио велика дјела која су завјештање свим новим генерацијама.

– У животу нема ништа значајније од тога да останете упамћени у своме народу, нема ништа значајније него бити драгоцјен у историји Републике Српске, а то је можда највидљивије сада 30 година након оснивања Српске, јер ће професор Кољевић као један од њених стваралаца остати заувијек упамћен на овим просторима – рекао је Станивуковић.

Према његовим ријечима, књиге које је професор Кољевић иза себе оставио представљају путоказ, који нове генерације треба да слиједе.

Изложбу је отворио предсједник Републике Српске Милорад Додик, који је истакао да се оваквим догађајем чувају од заборава темељи Српске и носиоци идеје о њеном стварању.

Аутор изложбе, историчар Остоја Раилић захвалио је свима који су дошли на изложбу посвећену Николу Кољевићу.

Раилић је истакао да је за њега била велика одговорност радити на изложби посвећеној професору Кољевићу, који је био примјер морала и досљедности у политичком раду.

Кћерка Николе Кољевића Богдана захвалила је за организацију изложбе о њеном оцу која би требало да буде подстицај за српско сабирање и окупљање, те додала да су изложбе изузетно значајне у контексту његовања културе сјећања и за српско национално биће у цјелини.

Подјсећамо, Никола Кољевић био је универзитетски професор, преводилац и есејиста. Важио је за једног од најцјењенијих познавалаца Шекспира у бившој СФРЈ. На првим вишестраначким изборима 1990. године Кољевић је изабран за српског члана Предсједништва СР БиХ, а од априла 1992. био је потпредсједник Републике Српске. На тој функцији је остао све до првих послијератних избора.