Градоначелник: Без скупштинске већине усвојена одлука о јавном превозу

 Фото: С. Ћуковић

Фото: С. Ћуковић

Уз подршку других одборника, успјели смо да изгласамо одрживи јавни превоз и у наредим мјесецима, рекао је ово градоначелник Драшко Станивуковић након окончане 16. сједнице Скупштине Града.

-То је важно да кажемо, да смо успјели да сачувамо фунцкионисање јавног превоза без СНСД – а, те да не морамо сваки мјесец да дамо пола илиона КМ, не зато што не желимо, него зато што немамо одакле. Са економске стране ми смо успјели оно што је значајно за Бању Луку. СНСД је предложио амандмане на ову одлуку, којим су тражили средства која ми немамо. Ипак, важно је рећи да ће и овај пут Град преузети 80 одсто терета на себе, а имаћемо јавни превоз, неће стати. Преузећемо терет посткупљења на себе за студенте, средњошколце и пензионере. То је суштина – рекао је градоначелник.

Додао је како је јавни превоз свакако највећи интерес града, те да без тога нема функцонисања града.

-Одвијање јавног превоза је било упитно у наредном мјесецу. Ја сам се трудио да на све могуће начине не дозволим да останемо без јавног превоза, иако су нас тјерали тим путем. Битно је да кажем да ће Град наставити да финансира карте за ученике из породица са 4 и више дјеце, попусте за пензионере и слично. Измјена цјеновника који је усвојен је у погледу радничких карата, али већ је 90 одсто предузећа пристало да то плати за своје раднике, да они преузму терет поскупљења– додао је он.

Још једна битна одлука која је усвојена на данашњој сједници тиче се повећања стипендија за студенте и средњошколце.

-Повећавамо стипендије за средњошколце и студенте за 20 одсто. За ту намјену из градске касе издвајамо 400.000 КМ. То се одавно није десило, око 15 година. Поред бесплатних уџбеника и олакшица за јавни превоз, сада повећавамо и стипендије – додао је градоначелник Станивуковић.

Додатно, каже градоначелник, подржана је и одлука према којој је инвеститор који гради колективни стамбено-пословни објекат, колективни стамбени објекат или пословни објекат површине веће од 1.000 квадрата,  дужан да обезбиједи садњу једног дрвета на сваких 500 квадрата површине.

-То је дужан сваки инвеститор да уради. На тај начин ћемо да оплеменимо центар града, како ужи тако и шири, алеје. Када свему томе додамо прољетну и јесењу садњу, свакако је јасно да је жеља Града да сачува епитет зеленила – додао је он.

Од спомен – обиљежја градска администрација, поручује градоначелник, не одустаје, те су тако већ реаговали и предложили измјену регулационог плана.

-Ми не желимо да одустанемо од Централног спомен – обиљежја. Кренули смо у ту процедуру, јер још живи идеја да то започнемо. Многе ствари нису до нас, али даћемо све од себе да то остваримо – истакао је градоначелник.

Поручио је како ће ову Одлуку Уставног суда искористити као темељ како би се испитао изглед читавог центра града.

Осврнуо се и на још једну, маратонску сједницу, са које су и овај пут скинуте многе тачка са двневног реда.

-Бања Лука пролази кроз један тежак период. Све важне одлуке које доносе приходе нашем граду су скинуте. Сада имамо и Одлуку Уставног суда која је оборила регулациони план за центар града и довела Бању Луку у проблеме. Скинута је одлука и о нерадној недјељи, нисмо имали прилику ни расправљати о њој. Опет нећемо имати највећи парк, реконструкцију топловодне мреже – рекао је градоначелник.