Дани баштованства на платоу код Крајишке куће

Ни киша није спријечила градске баштоване да трећу годину заредом на платоу испред Крајишке куће презентују плодове свог овогишњег рада.

Иницијатива грађана „Мотику у руку, да нахранимо Бањалуку“ и УГ „Градске баште Бања Лука“ организовали су и ове године Дане баштованства, који су почели изложбом приспјелих повртних култура.

Изложбу је у име Града Бање Луке посјетила и савјетница градоначелника за друштвене дјелатности Милада Шукало.

Пројекат градских башти један од највећих и најзначајнијих пројеката које је подржао Град Бања Лука и заиста морам да похвалим творце ове идеје, јер познато је да је урбано баштованство заживјело у цијелој Европи и заиста ме радује да Бања Лука иде у корак са свјетским трендовима  – поручила је савјетница за друштвене дјелатности Милада Шукало.

Она је изразила наду да ће Бања Лука имати све више заинтересованих за овај вид хобија.

-Кроз разговор са нашим баштованима, цвјећарима и пољопривредним произвођачима препознали смо потребу да по угледу на Фестивал цвијећа, који се одржава у прољеће, покренемо и Фестивал плодова јесени изложбено-продајног карактера, на којем би људи добили прилику да представе своје производе – истакла је савјетница Шукало.

-Ово је једна добра прича за грађане Бање Луке, који су кроз баштованство добили прилику да квалитетно проведу своје слободно вријеме и да истовремено произведу квалитетну здраву домаћу храну за себе и своју породицу. Радимо један заиста лијеп посао, људи се на тај начин рекреирају, друже, али и сарађују са природом – поручила је предсједница Удружења „Градске баште Бања Лука“ Милка Тамамовић.

-Преко 80 породица са подручја града баве се баштованством, а на штандовима је тренутно изложено преко 200 различитих култура. Међу баштованима је и велики број младих људи, што је свакако похвално. Тренутно садимо на четири парцеле, али с обзиром на то да је велика заинтересованост наших суграђана за овај вид хобија свакако би нам добро дошао и додатни простор. Велика је срећа што наш град има капацитете за ове активности, јер на тај начин Бања Лука има прилику да се храни здраво – рекла је Владана Савић, која се такође бави баштованством.

Најмлађи баштован је петнаестогодишњи Игор Тодић, који са великом љубављу свакодневно ради и његује своје поврће.

– Након што је мој брат преузео да обрађује једну већу њиву и ја сам се одлучио да уз њега радим један дио. На почетку сам садио само фефероне, а касније сам додавао и друге културе и свакако ми се свиђа то и наставићу то да радим и у наредном периоду – рекао је он.