Борба против загађења ваздуха: Град оснива Фондацију „Здрава Бања Лука“

 Фото: А. Чавић

Фото: А. Чавић

Град Бања Лука оснива фондацију „Здрава Бања Лука“, која ће за циљ имати рјешавање проблема са којима се град суочава, а који се тичу загађења ваздуха и животне средине.

– Градска администрација свјесна је овог проблема – поручио је градски менаџер Бојан Кресојевић, додајући да како су спремни да преузму одговорност за ове наслијеђене проблеме, те да раде на њиховом рјешењу.

Истиче да се рјешење огледа управо у оснивању фондације „Здрава Бања Лука“.

-Она ће се дијелом финансирати из буџета Града и ми почињемо да радимо одмах, јер ће се управо на скупштини, која је заказана за 30. децембар наћи приједлог од 200.000 КМ за финансирање ове Фондације – рекао је Кресојевић.

Он додаје да је ово само 25 одсто извора финансирања.

-За наредну годину договорили смо да ће и предузеће „Еко топлане“ учествовати са 200.000 КМ, али у рјешавање овог проблема ће се укључити и друге друштвено – одговорне компаније које ће за ову намјену издвојити од 100 до 150 хиљада КМ. Ми смо у контакту и са међународним донаторима, али и другим фондовима који за циљ имају заштиту животне средине – додао је Кресојевић

Фондација ће бити посебно правно лице, а први пројекат огледаће се у финансирању санација фасада стамбених зграда у Граду Бањој Луци.

-За рјешавање овог проблема, планирамо да издвојимо око 800.000 КМ, што досада није био случај никада, како и Бањој Луци, тако и у другим локалним заједницама. Све то значи да ћемо мање трошити енергената, ваздух ће бити чистији, биће боље гријање у зградама и слично – казао је он.

Савјетница градоначелника за друштвене дјелатности, Милада Шукало, рекла је како ова градска администрација жели да уради системске промјене.

-Оне нису декларативне и краткорочне, ово је дугорочан процес. Први наш пројекат је управо оснивање ове фондације, а након тога ћемо радити и на унапређењу и анализама саобраћаја, стратегији урбане мобилности, која ће нам бити показатељ како треба да развијамо јавни саобраћај и бициклистичке стазе у Бањој Луци – додала ја она.

Жеља је да се уради све што је потребно како би се растеретило уже градско језгро када је у питању саобраћај, да се смањи емисија загађености и додатно, како да се унаприједи бициклистичики садржај, казала је савјетница Шукало.

-Такође, план су нам и рециклажна дворишта, јер смо свјесни да је отпад један од кључних проблема са којима се суочава наш град. Суграђани треба да буду наши партнери у овом пројекту, да се одговорно понашају и да препознају проблеме, те да упуте конкретне иницијативе према Граду Бањој Луци, а ми ћемо даље то делегирати кроз наше пројекте и активности – закључила је она.

Да Град ради и на многим другим пројектима, потврдила је савјетница градоначелника за културу и социјалну политику Мирна Савић – Бањац, те додала да се вриједно раде и на многим другим стретегијама, као што је стратегија демографског развоја.

-Радили смо много у протеклом периоду да дугорочно измијенимо оно што смо затекли као проблем. Неодговорно би било оглушити се на ове велике проблеме, јер се са тиме сви ми суочавамо. Могу да разумијем да је неко о томе ћутао у ранијем периоду, али ми смо другачији. Затекли смо ове проблеме, али смо прихватили да постоје и одговорно кажемо грађанима да их не можемо ријешити за годину дана, то би било неозбиљно. Имате нашу гаранцију да ће сигурно бити резултата – казала је Савић – Бањац.

Додали су како очекују да се у рјешавање овог проблема укључе и републичке институције.