Бесплатна легализација: Погледајте која је документација потребна

Суграђани који немају већ активни захтјев за легализацију бесправно саграђених објеката, могу да га поднесу сваким радним даном у Градској управи, у канцеларији број 19.

Захтјев за издавање рјешења о легалности подноси се на типском обрасцу, који је припремило ресорно министарство.

Из Одјељења за просторно уређење појашњавају да бесплатна легализација подразумијева поступак издавања рјешења којим се утврђује легалност за све објекте изграђене до краја 1991. године, те за индивидуалне стамбене и стамбено-пословне објекте, чија је бруто грађевинска површина мања од 400 м2 и за помоћне објекте који су у функцији матичног објекта, а изграђени су до 31.12.2013. године.

Издавање рјешења којим се утврђује легалност подразумијева поступак озакоњења објекта без трошкова израде урбанистичко-техничких услова, пројектне документације, пољопривредне сагласности, трошкова уређења градског грађевинског земљишта и ренте, додатне накнаде за легализацију и других трошкова који су дио редовног поступка легализације и изградње објеката.

За индивидуалне стамбене и стамбено-пословне објекте, за које су ријешени имовинско-правни односи рјешење о легалности замјењује накнадну грађевинску и употребну дозволу, те се исти могу књижити након издавања рјешења о легалности.

Напомињемо да су грађани обавезни да доставе само власничку документацију, а која је према Закону неопходна да би уз легализацију добили и употребну дозволу, те да би свој објекат касније могли књижити, те геодетски снимак.

Уз захтјев за издавање рјешење о легалности, уколико подносилац захтјева посједује, прилаже:
-копију катастарског плана,
-посједовни лист (Лист непокретности),
-земљишнокњижни извадак,
-геодетски снимак објекта,
-купопродајни уговор или уговор о грађењу,
-техничку документацију и др.

Уколико су странке у ранијим поступцима доставиле одређену документацију, иста им се поново неће тражити осим у случајевима када је то у њиховом интересу (у међувремену ријешени имовинско-правни односи и сл.).

Приликом предаје захтјева, грађани су Граду Бањој Луци обавезни платити само таксу за предају захтјева, те Град од легализације не остварује никакве друге приходе, односно Град се одрекао свих накнада које су иначе наплаћиване у тим поступцима.

Уз захтјев, у канцеларији број 19 могу се добити и све информације у вези са процедуром легализације и новог Закона, којим је омогућено грађанима да бесплатно легализују индивидуалне стамбене и стамбено-пословне објекте изграђене до краја 2013. године.

Подсјећамо, Град Бања Лука је први покренуо иницијативу за бесплатну легализацију и почетком августа ове године предао Народној скупштини Републике Српске иницијативу за измјену Закона о легализацији. Народна скупштина Републике Српске усвојила је измјене овог закона 14. септембра ове године, којим је и омогућена бесплатна легализација.

Користи су вишеструке, јер се рјешава једно од најкрупнијих националних питања, а како је раније речено – око 20.000 породица у Бањој Луци, односно 100.000  породица у цијелој Републици Српској званично ће моћи да добију свој кров над главом, потпуно бесплатно.