Бања Лука први пут домаћин „Дунавског бизнис форума“

 Фото: А. Чавић

Фото: А. Чавић

Бања Лука је први пут домаћин „Дунавског бизнис форума“, 11. по реду, који је данас у Културном центру „Бански двор“ окупио бројне учеснике из земље и цијелог региона.

Тако ће на овом једнодневном форуму, који је организован у оквиру обиљежавања Дана града, бити одржано више панел дискусија о темама: „Дигитализација као генератор нових послова“, „Рурални туризам“, „Зелена енергија – одрживи развој и животна средина“ и „Пословна инфраструктура – технолошки парк“.

Градоначелник Драшко Станивуковић казао је да је овај форум значајан, прије свега, јер увезује градове и омогућава размјену искустава из различитих области.

-Оно што је посебно значајно јесте да радимо на побољшању пословне климе у нашем граду и на том пољу идемо у добром правцу. Имамо неколико приједлога за инвестиције и од тога не одустајемо, па смо тако српемни да улажемо значајна средстава у пословне зоне и да их проширујемо – казао је градоначелник.

У области зелених градова, како је казао Бања Лука је почела са реализацијом идеје највећег градског парка, посвећује се пажња зеленим оазама попут Бањ брда и Траписта, те да је прошлу јесен забиљежена највећа садња у задњих 20 година.

-Када говоримо о туризму, Бања Лука је добила прво дајак пристаниште. Једини имамо такву врсту чамца и ријеке, и то двоје смо спојили на једно мјесто. Када је ријеч о ономе по чему је Бања Лука препознатљива, идемо у том правцу да у наредним годинама добијемо обновљен хотел Палас, први видиковац на Бањ брду, уређујемо центар града и нову Господску, од Кастела планирамо направити установу, уредити кућу Милановића и Соколски дом…- навео је градоначелник.

У области дигитализације такође је доста планова, а према његовим ријечима – Бања Лука ће током љета добити паметна стајалишта на 40 локација у оквиру реформе јавног превоза, иде се у правцу дигитализације Скупштине Града, али и других пројеката у тој области за коју су средства са пола милиона повећана на милион КМ.

Свој допринос Форуму даће и градоначелници градова побратима Бање Луке кроз примјере добре праксе, који су остварили у својим јединицама локалне самоуправе.

Један од тих градова јесте Сремска Митровица чија је градоначелница Светалана Миловановић истакла да се тај град у посљедњу деценију нагло развио, чиме су смањили стопу незапослености на испод четири одсто.

-Поред инфраструктуре, образовања и туризма једна од ствари на којој радимо јесте екологија и први смо у Србији отворили рециклажно двориште, уз помоћ партнера. У плану нам је пошумљавање, посебно индустријских зона и да правимо тзв. линијске паркове. Отварамо и трећу индустријску зону – навела је она.

Оно што карактерише Сремску Миторвицу, како је казала – јесте и брза администарција односно рјешавање захтјева инвеститора у вези са свим питањима.

Истакла је да су и одушевљени гостопримством и самом чистоћом града Бање Луке, истучићи да свакако од Бање Луке имају много тога за научити.

Марио Милановић директор Градске развојне агенције казао је да форум, који се иначе одржава у Новом Саду, а ове године први пут у Бањој Луци – окупио градоначелнике и начелнике локалних заједница из земље и региона, те представнике развојних агенција и привреде.

-На дневном реду су четири интересантне и значајне теме за развој генерално економије и друштва. Имаћемо и панеле са стручњацима из ових области и тако ћемо имати прилику да чујемо, али и размијенимо бројна искуства и нове моделе развоја – казао је он.