Обиљежен Наранџасти дан: Подићи свијест о спречавању насиља над женама и дјевојчицама

 Фото: С. Ћуковић

Фото: С. Ћуковић

Бања Лука ће од сада сваког 25-ог у мјесецу приредити низ активности у циљу подизања свијести  о спречавању насиља над женама и дјевојчицама.

Поручио је градоначелник Драшко Станивуковић, који је присуствовао активностима организованим поводом обиљежавања Наранџастог дана.

Данашњи догађај је организован пред мегафоном на Тргу Крајине, што је, како је навео Станивуковић – једна симболика да се о овом проблему гласно говори, да не дозволимо да будемо друштво које ће пријавити буку у туђем стану, а оглушити се на вапаје за помоћ.

-Насиље није и не смије бити приватна ствар и на ову негативну појаву као друштво не треба да имамо било какву врсту толеранције – навео је он.

Према његовим ријечима, уз ове превентивне активности, Град ће предузимати и конкретне мјере.

-До сада су двије особе из Сигурне куће добиле запослење у градским предузећима, што је једна од стратешких политика које ћемо спроводити – нагласио је он.

Како је истакао, циљ је да се економски оснаже жене које су жртве насиља, јер према подацима Агенције за равноправност полова – свака друга дјевојчица од своје навршене 15 године трпи неку врсту насиља, што су заиста поражавајући подаци.

Уз подршку Града Бања Лука, данашње активности организовале су невладине организације: Фондација „Удружене жене“, Здраво да сте, Оштра нула и Хелсиншки парламент грађана. Симболично у ваздух пуштени су наранџасти балони.

Амела Башић-Томић из Фондације Удружене жене казала је да је ово прилика да креирамо амбијент нулте толеранције на насиље.

-Сматрамо да само заједничким снагама можемо утицати на смањење, односно потпуно заустављање насиља у породици и насиља над женама и дјевојчицама – казала је она и додала да и даље постоји тренд раста насиља, те да је то посебно дошло до изражаја у вријеме пандемије.

-Ова врста превентивних активности у којима долази до подизања јавне свијести утиче на то да многа трећа лица у својој непосредној близини или комшилику пријављују насиље у породици. Дакле, имамо одређене помаке, да нисмо више толико толерантни на насиље – казала је она.

Бански двор у наранџастој боји

Поводом Наранџастог дана, зграда Банског двора вечерас у 21 час биће освијетљена у наранџастој боји са натписом „ниси сама“ како би се послала порука подршке и охрабрења женама и дјевојчицама жртвама насиља. Ову активност реализује Институт за развој младих КУЛТ, уз подршку  Града.

1264 – СОС телефон за жртве насиља
Фондација „Удружене жене“ Бања Лука има дугогодишње искуство у пружању психолошке подршке женама и дјеци жртвама насиља путем СОС телефона за жене жртве насиља који су успоставили почетком 1997. године. Позивом на СОС телефон 1264, који је активан 24 часа, жртве насиља у породици или других облика родно заснованог насиља могу добити психолошку подршку, информације о заштити својих права и процедурама заштите права пред институцијама. СОС позив је бесплатан и анониман уколико особа која тражи помоћ то жели. Позивом на СОС телефон такође може се пријавити насиље или добити информације и савјет како помоћи женама и дјеци жртвама насиља у вашем блиском окружењу.

Галерија фотографија: