Бајина Башта: Градоначелник засадио стабло чувене Панчићеве оморике

 Фото: А. Чавић

Фото: А. Чавић

Градоначелник Бање Луке Драшко Станивуковић је са предсједницом Општине Бајина Башта, Весном Ђурић засадио стабло чувене Панчићеве оморике, ендемске врсте која расте на планини Тари.

Наиме, градоначелник борави у посјети Бајиној Башти као гост манифестације „Ћирилична баштина“, у склопу које је свечано отворио едукативно-забавни догађај за ученике основних и средњих школа под називом „Тражим ћирилицу“.

Он је истакао да је Бајина Башта предивно мјесто, а планина Тара мјесто са огромним туристичким потенцијалом,  у шта се увјерио, како каже, боравећи овдје као учесник „Трибалион Тара“ прије двије недјеље, те додао да ће препоручити свакоме да посјети ову предивну планину и ужива у њеним чарима и нестварној природи.

-Посјетио сам Бајину Башту два пута у посљедњих 15 дана и могу рећи да се овдје, међу својим народом, заиста осјећам као свој на своме, природа је предивна и чини ми се да ћу бити врло чест гост у овом граду – истакао је Станивуковић.

Градоначелник је казао да га заиста радује што у Србији постоји град који баштини и чува наше писмо и традицију, јер без вјере, језика и писма нема опстанка једном народу, те додао да је са предсједницом Општине Бајина Башта договорио јачање сарадње у бројним областима.

-Постигли смо договор око сарадње везане за изградњу ћириличног парка, јер Бања Лука такође има у плану да реализује такав пројекат, а са предсједницом Ђурић договорена је и званична посјета Бањој Луци – казао је он.

Према његовим ријечима, говорено је о и потписивању документа о братимљењу два града.

-Ми смо један народ и између нас ниједна ријека не може бити граница. Понудио сам подршку Бање Луке на неком од пројеката у Бајиној Башти, јер ми је жеља да у овом мјесту буде уткано и нешто бањалучко – закључио је градоначелник.

Говорећи о овогодишњој манифестацији, предсједница Општине Весна Ђурић нагласила је да „Ћирилична баштина“ истински заживљава и да је од стране Министарства културе и информисања Републике Србије проглашена манифестацијом од изузетног значаја.

-Организациони одбор одлучио је да овогодишњи добитник највишег признања „Ћирилична даровница“ буде градоначелник Бање Луке јер је његово друштвено дјеловање у великој мјери допринијело очувању нашег писма и традиције – навела је она.

Градоначелник Станивуковић, како је нагласила, промовисао је значај ћирилице на својим друштвеним мрежама, а откад је преузео функцију градоначелника сва коресподенција и јавна комуникација Града Бања Лука је такође успостављена на ћирилици, а самим тим је дао огроман допринос очувању нашег писма.

Подсјећамо, градоначелник Бање Луке, Драшко Станивуковић добитник је овогодишње награде „Ћирилична даровница“, која се додјељује као национална награда за изузетан допринос и нарочите заслуге у очувању и промоцији ћирилице и његовању српског језика и писма у оквиру манифестације „Ћирилична баштина“, која се традиционално одржава у Бајиној Башти.

Галерија фотографија: