У суботу велика изложба „Земљотрес у Бањалуци 1969“

Централни догађај обиљежавања 50. годишњице катастрофалног земљотреса, који је Бању Луку погодио 27. октобра 1969. године, остављајући иза себе потпуно разорен град, јесте изложба под називом „Земљотрес у Бањалуци – 1969, солидарност, обнова и изградња“, која ће бити отворена сутра, 26. октобра, у 19 часова, у Банском двору.

Изложба је заједнички пројекат Архива Републике Српске, Музеја савремене умјетности Републике Српске и Удружења архивских радника Републике Српске, а реализује се под покровитељством Града Бања Лука.

Велику изложбу сачињавају два основна сегмента: историјско-архивски и умјетнички, уз пратеће садржаје. Историјско-архивски сегмент изложбе проводи нас кроз причу о историји Бање Луке кроз њена рушења, обнављања и грађења од краја Другог свјетског рата до 80-их година прошлог вијека. Овај сегмент подијељен је на више поглавља и доноси разноврсне историјске материјале у виду фотографија, архитектонских нацрта, грађевинских пројеката, новинских насловница, разгледница, мапа и докумената. Највећи дио односи се на серију разорних земљотреса и њихове непосредне посљедице, док претходни и пратећи дијелови говоре о развоју, односно обнови и урбанистичкој трансформацији града у деценијама које су претходиле, односно пратиле земљотрес. У овај сегмент укључени су архивски филмови и интерактивни елементи.

Умјетнички сегмент изложбе обухвата одабрана дјела из колекције Музеја савремене умјетности Републике Српске, која су у Бању Луку приспјела у „Акцији солидарности ликовних умјетника Југославије и свијета“. Акција солидарности покренута је већ у првим данима након земљотреса као племенити гест ликовних стваралаца са простора тадашње Југославије, а потом и других крајева свијета, који су одлучили да на свој начин, даровањем умјетничких дјела, пруже подршку угроженом граду. Захваљујући томе прикупљено је приближно 750 умјетнина различитих медија, што је послужило као темељ за оснивање Умјетничке галерије Бањалука, данашњег Музеја савремене умјетности Републике Српске, и чинило њен почетни фундус.

Архивску поставку изложбе потписује архивиста-информатичар Саша Ђукић (Архив Републике Српске), а умјетничку виша кустоскиња Жана Вукичевић (Музеј савремене умјетности Републике Српске). Изложбу прати обимна двојезична публикација са историјском експозицијом и расправним текстом који је написао мр Владан Вуклиш, виши архивиста и помоћник директора Архива Републике Српске, као и текстом Жане Вукичевић и каталогом одабраних дјела.

За сутра 26. октобар најављен је и округли сто у организацији Архитектонско-грађевинско- геодетског факултета, у оквиру којег ће и Републички хидрометеоролошки завод имати презентацију на тему земљотресних дешавања на подручју града.

 

Иначе, педесета годишњица катастрофалног земљотреса, током цијеле ове седмице обиљежава се низом, пригодних меморијалних догађаја.

Синоћ је у Музеју РС отворена изложба под називом „50 година од земљотреса у Бањој Луци 1969-2019)“, аутора Миленка Ђорђевића, а у атријуму Градске управе заинтересовани посјетиоци могу да виде мултимедијалну поставку о животу у „рањеном“ граду у организацији Филателистичког друштва Бања Лука.

Земљотрес из октобра 1969. девастирао је комплетан град. Живот је изгубило 15 људи, 1.117 је теже или лакше повријеђено. Материјална штета је била огромна.

На данашњем Тргу Крајине и данас се налази сат, који је престао да ради 27. октобра 1969. године у 9.11 часова, као подсјетник на катаклизму, која је прије пет деценија задесила Бању Луку.