За годину дана: 17.000 инспекцијских контрола

Током 2018. године инспектори Одјељења за инспекцијске послове обавили су укупно 17.164 контрола, односно 1.300 више него у 2017. години.

Због утврђених неправилности, издат је 691 прекршајни налог на основу којих су изречене новчане казне у укупном износу од 762.890 КМ.

Највећи број контрола прошле године – 3.578 обавила је урбанистичко-грађевинска инспекција. Ова инспекција је током прошле године, између осталог, уклонила 27 нелегалних објеката.

Активности Тржишне инспекције биле су усмјерене на сређивање стања на градској и сточној пијаци.

Током прошлогодишњих контрола Инспекције рада, најчешће неправилности које су утврдили, односиле су се на непријављене раднике и невођење законом прописаних евиденција.

Поред редовних активности, представници Одјељења за инспекцијске послове су у оквиру средстава хитних интервенција ангажовали извођаче за санацију више клизишта.

-Ријеч је о мањим захватима којима је било потребно у што краћем року отклонити уочене недостатке, а за шта је укупно утрошено око 50.000 КМ. Тако су ти радови изведни на подручју мјесних заједница: Горња Пискавица, Чесма, Сарачица, Обилићево и Дебељаци – казао је начелник Одјељења за инспекцијске послове Јанко Кецман.

Када је ријеч о провођењу мјера на спречавању и сузбијања заразних болести у вези за исправношћу хране, и надзором над производњом и прометом животних намирница, током 2018. године највећи број контрола, Инспекција за храну спровела је у области производње и промета животних намирница.

По захтјеву странака, инспектори за храну присуствовали су уништењу 261.214  килограма разних намирница са истеклим роком употребе, у укупној вриједности од 582.577 КМ.

Велики број контрола прошле године обавила је и Ветеринарска инспекција, у оквиру којих је наређена еутаназија и нешкодљиво уништавање 67 коза и шест пчелињих друштава.

У области екологије, надлежна инспекција обавила је 796 надзора који су се углавном односили на избор енергената за ложење у зимским условима.

Пољопривредна инспекција је, између осталог, ставила ван промета 3.200 килограма минералног ђубрива.

Тежиште рада водних инспектора односило се на контроле водотокова првог и другог реда, пропуста испод жељезничких пруга, обалоутврда Врбаса и Врбање, те септичких јама.

У протеклој години, поједине инспекције су „освјежене“ младим кадром, што је, како сматра Кецман – довело и до бољих резултата рада.

-Осим кадровске попуњености, у овој години ћемо посебну пажњу посветити и материјалном побољшању услова рада инспектора. У сарадњи са републичком инспекцијом, идемо ка унапређењу и увезивању путем информатичких технологија, тако да ће у наредном периоду инспектори бити у могућности издавања записника на лицу мјеста – закључио је Кецман.