Велики дан за Бању Луку и Приједор, пуштена вода са „Црног врела“

Градоначелници Бање Луке и Приједора, Игор Радојичић и Миленко Ђаковић пустили су данас у пробни рад фабрику воде, главно постројење водоводног система „Црно врело“, које треба да ријеши водоснабдијевање за 20.000 становника са рубних подручја ова два града.

-Ово је историјски дан за многе мјештане Бање Луке и Приједора. Завршетак фабрике воде на Црном врелу је посао који се чека већ више од једне деценије – нагласио је Радојичић.

Он је казао да је изграђена потпуно аутоматизована фабрика воде, из које ће бити дистрибуисана вода за четири планирана подсистема на рубним подручјим Бање Луке и Приједора.

-Захваљујући емисији градских обвезница, обезбијеђено је нешто више од милион КМ за радове на три крака подсистема „Звијезда“. Први ће добити воду становници који су на краку према Дедића локви, из заселака Дедићи, Дивјаци, Милојевићи, Јанковићи и други. Истовремено, ради се на још два крака, и то према резервоарима на Ђурића главици и према Јанковића брду – рекао је градоначелник Радојичић.

Подсистем „Звијезда“, који се тренутно гради, требало би да обезбиједи воду за око 1.800 домаћинстава, односно више од 5.000 корисника на подручју Бање Луке.

Средства у износу од два милиона КМ за завршетак фабрике воде, прошле године обезбиједила је Влада РС, а Град Бања Лука заједно са Градом Приједором, водио је цијелу инвестицију и пројекат. Радове је успјешно извело предузеће „Хидрокоп“.

Према Радојичићевим ријечима, до сада је у изградњу „Црног врела“ уложено око 10 милиона КМ, без урачунате секундарне водоводне мреже која се тренутно гради, у вриједности од милион КМ.

-Процијењена вриједност свих потребних радова износи више од 20 милиона КМ. Изградњу ћемо наставити и у идућој години, а тренутно преговарамо са Европском банком за обнову и развој о кредиту за овај, али и још неке водоводе на подручју града – истакао је Радојичић. Он је указао да се само у овој години ради на 18 водовода на ширем подручју града.

Градоначелник Приједора Миленко Ђаковић изразио је задовољство што је примарни и секундарни водоводни систем на подручју Омарске и околних села, како је рекао – коначно напуњен водом.

-Ми смо у дијелу пројекта, када смо завршили примарни цјевовод према Приједору, завршили и секундарну мрежу, али Европска инвестициона банка, која је кредититрала пројекат, није дозволила да се ради терцијарна мрежа док систем не буде напуњен водом. Сада је то урађено, па смо расписали тендер за наставак градње терцијарне мреже и кућних прикључака, и чекамо тренутак да мјештани са тог подручја пусте воду на својим чесмама – рекао је Ђаковић.