Градски штаб: Од понедјељка у функцији јавни превоз

Без обзира на либерализацију мјера које су донесене у борби против корона вируса, примарни циљ градске и републичке власти остаје заштита људских живота и здравља становништва, саопштио је данас Штаб за ванредне ситуације Грaда Бање Луке.

Градоначелник Игор Радојичић је позвао грађане да и даље досљедно поштују прописане мјере, истичући да је однедавно на снази уредба са законском снагом о ношењу личне заштитне опреме.

  • Наши примарни циљеви остају исти, а томе додајемо и настојања да што је више могуће умањимо негативне посљедице по економију. Либерализација мјера не значи лично опуштање, напротив, морамо да спријечимо да попуштање мјера не донесе ново ширење епидемије, а то можемо постићи личним ангажманом и поштовањем мјера – нагласио је Радојичић и додао да ће посебно домови за стара лица и здравствене установе и даље бити под у фокусу интересовања и спровођења заштитних мјера.

Штаб је донио одлуку да од 11. маја почне да ради један број вртића са мањим бројем дјеце, а о свим детаљима родитељи ће бити благовремено обавијештени. Такође, до 11. маја на снази је и даље одлука о радничком коридорском превозу, а од 11. маја, планирано је враћање једног броја линија јавног превоза који ће се спроводити према јасним правилима личне заштите. Од 11. маја биће отворени излетишта, паркови и теретане у природи, али ће на снази и даље остати мјере забране окупљања.

Штаб за ванредне ситуација Града Бање Луке позвао је све суграђане који у сриједу прослављњају Ђурђевдан, да то учине у породичном кругу, без окупљања и уз досљедно поштовање прописаних мјера.

Говорећи о економски посљедицама које оставља епидемија корона вируса, Радојичић је рекао да глобална економија биљежи пад и, у складу с тим, ни Град Бања Лука није поштеђен.

  • За прва четири мјесеца ове године, остварили смо само 78 одсто финансијског буџетског плана, што је мање за око девет милиона КМ и бићемо присиљени да примјенимо финансијске мјере консолидације, односно ребаланс градског буџета – рекао је Радојичић.

Он је додао да је пристигло око 1.200 захтјева за финансијске олакшице које је припремио Град Бања Лука за привреднике који су погођени корона кризом.

  • Одјељење за привреду већ ради на обради захтјева и очекујемо да већ сљедеће седмице имамо прва рјешења о олакшицама. Позиви за олакшице су отворени до краја године, а за субвенцију камата до 30. јуна – навео је градоначелник.

Директор бањалучког Дома здравља Невена Тодоровић, изјавила је да је, од почетка кризе, у Бањој Луци забиљежена 471 особа позитивна на корона вирус, а да се 780 особа тренутно налази у кућној изолацији.

  • Од 16. маја планирано да почнемо за позивима за систематске прегледе дјеце која полазе у школу, те враћање других капацитета Дома здравља који нису били у функцији због епидемије. Почећемо са позивањем грађана на мамографске, ултразвучне и радиолошке прегледе, а у складу са тежином њихових обољења. Од 11. маја почеће са радом лабораторија у Улици Владике Платона, а стоматолошке услуге за најмлађе биће доступне, уз амбуланту у ОШ „Иво Андрић“, и у основним школама „Бранко Радичевић“ и „Свети Сава“  – рекла је Тодоровић.