Градоначелник: Уз квалитетнији и ефикаснији систем јавне расвјете, Бања Лука ће остварити и милионске уштеде
Пројекат нове јавне расвјете у Бањој Луци је најефикаснији, најповољнији и најбољи у историји Републике Српске по свим параметрима.
Поручио је ово градоначелник Драшко Станивуковић, истакавши да пројекат замјене лед расвјете вриједи 35 милиона КМ, али та средства не издваја Град.
-Кроз овај пројекат Бања Лука ће добити потпуно нову модернију расвјету и уз то остварити значајне уштеде. Биће замијењено 26.000 сијалица, што ће Граду донијети значајне уштеде на електричној енергији, те ћемо умјесто 4,3 милиона КМ колико се тренутно годишње издваја за електричну енергију и одржавање јавне расвјете, издвајати готово милион КМ мање за ове намјене наредних 15 година – рекао је Станивуковић.
Како је појаснио фирме које ће радити овај посао замијениће сву расвјету у неколико мјесеци, а која ће Граду служити 15 година, а уз то ће ту расвјету и одржавати, те Град Бања Лука у том погледу неће имати никакве обавезе.
-Град неће имати никакву обавезу осим редовног измиривања трошкова за електричну енергију. Захваљујући овом моделу јавне расвјете и након 15 година ми ћемо и даље остваривати уштеде на електричној енергији – рекао је градоначелник.
Додао је и то да ће кроз нови пројекат бити освијетљене и улице које до сада нису имале расвјету.
-Овим пројектом биће освијетљено пет нових насеља и додатних 50 улица које до сада уопште нису имале расвјету, а углавном је ријеч о приградским и сеоским насељима – казао је градоначелник.
-За овакав велики пројекат неопходно је да се пријави неко ко испуњава услове и неко ко има могућност да уложи велика средства и да на та средства чека наредних 15 година– појаснио је градоначелник.
Осврнувши се на наводе да јавна расвјета није приоритет, градоначелник је рекао да се уз пројекат јавне расвјете истовремено одвијају и други инфраструктурни пројекти попут нових саобраћајница, мостова, школа и других значајних пројеката.
