Усвојена Одлука, ријешен проблем породице Ковачевић 

 Фото: Град Бања Лука

Фото: Град Бања Лука

Дјеца, која остварују право на личну инвалиднину и имају утврђену висину тјелесног оштећења од 100 одсто, помоћ ће добијати и након навршених 18 година, што до сада није био случај, одлучено је једногласно на сједници Скупштине Града. Усвајањем ове Одлуке, ријешено је питање породице Ковачевић из Горње Пискавице, чији син Никола болује од Волфовог синдрома, али и многих других породица, које имају сличне проблеме.

Наиме, након што је на иницијативу новинара и Удружења “Мозаик пријетељства”, градоначелник Бање Луке, Драшко Станивуковић сазнао за овај случај и почетком године посјетио породицу Ковачевић, те увидјевши стање, обећао да ће њихов проблем бити у кратком року системски ријешен, на јучерашњој сједници је усвајањем измјене постојеће Одлуке овај случај добио епилог и рјешење великих проблема, са којима се сусрећу ова и неке друге породице на подручју града.

Градоначелник је истакао да ће Град са Центром за социјални рад обезбиједити да ова дјеца и када напуне 18 година добијају мјесечно новчану подршку од нешто више од 300 КМ.

Како је навео, овај проблем је у Бањој Луци присутан преко 15-20 година и као такав сад је по први пут ријешен, са намјером да се иде даље у правцу рјешавања и других сличних категорија.

Измјеном Одлуке је предвиђено да се уведе накнада за исту категорију као и у случају малољетних лица, односно за пунољетна лица и то на начин да се износ накнаде утврђује у вриједности од 15 % од цијене смјештаја у установу. Одлука ће ступити на снагу 8 дана од дана објаве у Службеном гласнику.

Како стоји у образложењу о оправданости измјене досадашње Одлуке, ради се о лицима која остварују право на личну инвалиднину, јер имају обољење настало у развојном периоду, а имају утврђену висину тјелесног оштећења од 100%, те нису у могућности да се крећу ни уз помоћ ортопедских помагала и којима је за кретање и задовољавање најосновнијих животних потреба неопходна цјелодневна брига и помоћ другог лица.

Такође је наведено да се ради о лицима која нису укључена у школовање или други облик организованог збрињавања у заједници – на терет буџетских средстава, те да не остварују право на смјештај у установе социјалне заштите, здравствену установу или право на збрињавање у хранитељску породицу, као и да се ради свега о неколико породица на подручју града Бање Луке. Измјеном Одлуке, заправо су овим лицима права проширена и након што напуне 18 година, будући да њихов претходно наведени статус не престаје са пунољетством.